Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları Nelerdir

Hindistan Cevizi Yağı faydası, saç sağlığına, cilt bakımı maskesi, diyet ve zayıflama, bağışıklık sistemine, varislere, egzamaya, kas ağrılarına faydaları

Hindistan Cevizi Yağı

Tropik bir meyve olan Hindistan cevizi; içinde kendine has bir süt barındıran ve beyaz bir tabakaya sahip olan bir meyvedir. Sütünün faydaları saymakla bitmeyen Hindistan cevizinin beyaz bölümlerinin kurutulduktan sonra soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen yağı da oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden, kilo verdirmeye, cilt bakım özelliğine sahip olmasından. Saç bakım kremi olarak kullanılmasına kadar farklı alanlarda faydaları bulunan Hindistan cevizi yağı faydalarını şu şekilde sıralayalım;

Diyet ve zayıflama

İçeriğinde yer alan laurik ve miristik asit ile doymuş yağ asitleri karaciğer tarafından emilir ve enerjiye dönüştürülür. Bu sayede vücut hem ihtiyaç duyduğu enerjiye kavuşur hem de uzun süreli tokluk hissi yaşayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı yemeklerde kullanılmalıdır. Diyet yapanların yemeklerde ve ara öğünlerde tükettiği Hindistan cevizi yağı sağlıklı kilo kaybı için çok etkili bir yöntem.

Bağışıklık sistemi güçlendirici

İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına, diş eti hastalıklarına, grip, tifo, HIV virüslerini etkisiz hale getiren. Bağırsakta yer alan ve sindirim sistemi çalışmasını bozan parazitlerin yok edilmesini sağlayarak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayan. Hindistan cevizi yağı kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Cilt sağlığını korur

Cilt sağlığını koruyan ve içerdiği laumin ile kıl köklerini besleyen Hindistan cevizi yağı, cildi korumanın ve beslemenin yanında cilt üzerindeki enfeksiyonları yok eder. Cildin ihtiyaç duyduğu neme kavuşmasını sağlayarak daha canlı hücrelere sahip bir cilt oluşmasını sağlar. Cilt altında yer alan cilt yağı tabakasını düzenleyerek sivilce oluşmasının önüne geçer.

Saç sağlığını korur

Hindistan cevizi yağı içinde yer alan doymuş yağ asitleri cildin ve saç derisinin nemlenmesini sağlayarak parlak görünmesine yardımcı olur. Nemlendirme işlemi sırasında süreceğiniz Hindistan cevizi yağı yağlı bir görünüm oluşturmadığı gibi daha kısa süre de saçınızın uzamasını sağlayan, daha canlı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayan mucizevi bir meyvedir.

Varislere karşı etkili çözüm

uzun süre ayakta kalmaktan veya sağlıksız beslenmekten dolayı oluşan varislerin yok edilmesinde çok etkili bir çözüm olan Hindistan cevizi yağı. Cilt altındaki yağ tabakasını ve dolaşım sistemini düzenleyerek varis oluşmasının önüne geçer, oluşan varislerin yok edilmesini sağlayarak sağlıklı bir dolaşım sistemi oluşturur.

Egzamaya karşı etkili

Cilt üzerinde oluşan egzama gibi cilt hastalıklarına karşı etkili bir tedavi yöntemi olan Hindistan cevizi yağı egzama vb cilt hastalıkları ilaçları içinde bileşenlerinden biri olarak bulunur. Egzama oluşan bölgelere sürüldüğünde bu bölgedeki kızarıklığı alan, tahrişi azaltan ve egzamayı azaltan Hindistan cevizi yağı ile cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kas ağrıları

Hindistan cevizi yağı sarımsak ve zeytinyağı ile karıştırılıp bir kür haline getirildiğinde kas ağrısı olan bölgelerde ağrı kesici görevi üstlenmektedir. Ayrıca kramp oluşan kasların üzerine sürüldüğünde kas gevşetici özelliği de bulunan Hindistan cevizi yağı kas ağrılarının giderilmesinde, kaslarda laktik asit birikmesinin önlenmesinde çok etkilidir.

Diğer Faydaları

Mucizevi bir yağ olan Hindistan cevizi yağı, özellikle saç derisi bakımı, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlerin düzenli olarak kullandığı. Cilt bakım ve sağlıklı ciltlere sahip olmak isteyenler içinde oldukça basit ve ekonomik bir yöntem olarak biliniyor. Farklı kürler ile uygulandığında boğaz enfeksiyonları için ve kolesterolün düşürülmesi içinde kullanılan Hindistan cevizi yağı doğal bir antibiyotik ve ağrı kesici olarak kabul ediliyor. Soğuk sıkım yağ elde etme yöntemi ile yağı elde edildiği için özelliğini yitirmeyen Hindistan cevizi yağı aktarlarda ve baharatçılarda kolaylıkla bulunabiliyor.