İkinci Çocuk İçin En Uygun Zaman

İkinci Bir Maceraya Hazır Mısınız ?

İlk çocuğun mutluluğunu tadan anne ve babalar acaba ikinci çocuk olmalı mı ? çocuğumuzun kardeşi olmalı mı?  ne zaman olmalı ? çocuklar arasında kaç yaş olmalı? ikinci çocuğa hazır mıyız? ilk çocuğumuza zaman ayıra bilecekmiyiz? ikinci çocuk yaşam tarzımızı ve ekonomik durumumuzu etkileyecek mi? gibi bir sürü soruları beraberinde getirir. Bu soruların en sık sorulanı ise, ikinci çocuk için en uygun zaman ne zaman aslınca bence en uygun olan zaman en büyük yükü çeken annenin ikinci çocuk için hazır hissettiği zamandır.

Eşlerin mutlaka bir arada karar vermeleri gerekir. Göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsurlardan biride çocuğunuzun kardeşe ne kadar ihtiyacı olduğunu düşünün. Sağlık sorunlarınız veya farklı sıkıntılarınız yoksa çocuğunuza bu bencilliği yapmayın. Düşün onun oyun arkadaşı olmayacak siz ne kadar onunla oynayabilirsiniz ki, arkadaşlarıyla oyun oynadığı zaman nasıl iletişime girdiği ve nasıl sosyalleştiğini gözlemleye biliyorsunuzdur. Siz onun seviyesine ne kadar inebilirsiniz ki zaten onun seviyesine inmek uzmanlar tarafından sizin anne ve babalık otoritesini sarstığını söylemektedir. Bunlar basit örnekler tabi ki zaman zaman zor dönemler olacaktır. Kavga ettikleri tabiri caizse kedi -köpek gibi olduğu dönemlerde olacak ama ilerde dönemlerde kayıtsız şartsız yardım edecek, bütün sıkıntılarını rahatlıkla paylaşabileceği, dolu çocukluk anılarının oldu birinin olması ne güzel bir duygu düşünün kendi kardeşiniz varsa güzel anılarınızı düşünün. Kimi zaman eğitim hayatınızda sizi teşviki, kimi hayatınıza alacağınız kişi için yol göstermesi, evlilik yaşantınız da desteği, kimi zaman size küçük anne veya küçük baba olmaları, maddi veya manevi desteği olması bulunmaz bir nimet bence helede çocuğunuzu bir teyze, hala veya amca, dayı olmaktan mahrum bırakmayın. Belkide bizden sonra hiç bir akrabalık bağları kalmayacak ve dünyada kendini yalnız hissedecektir.

İkinci Çocuk İçin En Uygun Zaman Ne zaman ?

Çocukların Araları Ne kadar Olmalı?

Doğumdan sonra 18-24 ay arası doğum için uygun zaman süreci başlıyor bu zaman diliminden önce olan doğumlarda bebeklerde kilo düşüklüğü, erken doğum riski taşıyor. Anne sağlığı içinde vücudun ve rahimin kendin toplaması için bu süre önemlidir. 

Bazı uzmanlara göre 1 altı ve 4 yaşın üstü ideal olduğu düşünüyor. 1 altı çocuğunuzun özel bir statüsü olmazken 4 yaşın üstü çocuğunuzda anne ve baba ilgisine ihtiyacı daha az olduğundan bu yaş aralıklarının doğru olduğunu savunurlar tercih sizin artık. Çevremizdeki kişilerde yaş aralıklarının az olmasını savunanlarda olur ikisi bir arada büyük, daha iyi anlaşırlar, biraz zahmet çekersin ama sonra birbirine yeterler gibi söylemlerde var tabi ki

Annenin Kendini Hazır Hissetmesi

En büyük zorlukları çeken annenin bu sürece kendini hazır hissetmesi gerekir. Tekrar hamilelik süreci, birinci çocuğun uyku düzeni ve tuvalet eğitimi gibi konular anneyi endişelendiren konular olabilir yada anne birinci çocukta bakımı, uyku düzeni ve tuvalet eğitimi konuları düzene koymuş tekrar aynı şeyleri yaşamaktan korkabilir. Her şey anne karnında başlar bunun için anne psikolojisi ikinci çocuk için hazır olması gerek ki daha sağlıklı nesiller yetiştirelim.

Annenin Yaşı

Anne yaşı ilerledikçe doğurganlık oranı maalesef düşmektedir. Bunu yanında göz ardı edilmemesi gereken konulardan biride yaş ilerledikçe bakım ve ilgilenme enerji oranı düşmektedir. 

Eşinizle Karar Alın

Çocuk konusunda eşler hem fikir olması gerek. Eşler karşılıklı olarak ikinci çocuğu istemeleri gerek, ikinci bir çocuk sahip olmak, anne ve babaların daha fazla maddi ve manevi fedakar olması gerekir.