Kaktüs Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kaktüs Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? kaktüs hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. 

Kaktüs Nedir?

Farklı görüntüsü ile oldukça dikkat çeken bu bitki dikenlidir ve botanik bir bitkidir. Gövdesinin şekli itibari ile sulu ve etki bir görüntü vermektedir. Farklı boyutları da görülen kaktüs uzun ve yassı şekilleri de bulunmaktadır. Genel olarak çöllerde ve tropik iklime sahip olan yerlerde yetişen bu bitkinin en önemli özelliği ise suya ihtiyaç duymaması olarak bilinmektedir. Uzun köklere sahip olan kaktüs bu sayede toprakta yer alan vitaminleri ve mineralleri kendi bünyesine kolay bir şekilde aktarabilmektedir. Farklı türleri bulunan bu bitkinin dikkat çeken dikenlerinden bazılarının zehirli olma ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir özelliği ile son derece tehlikeli hale bürünmesi söz konusu olabilir. Çok dayanıklı olmasından dolayı yaşam alanından sökülmesi çok zordur. Kolay bir şekilde ulaşılabilecek olması birçok kişi tarafından evde büyütmek amaçlı alınmıştır. Dikenlerinin batma ihtimaline karşı konulması gereken yere çok dikkat etmek gerekmektedir.

Kaktüsün Özellikleri

Kapalı alanlarda yetiştirilmesi düşünüldüğü zaman bilinmesi gereken en önemli özelliğinin karanlığı sevmemesidir. Güneş alan ya da aydınlık olan yerlerde yaşamayı seven kaktüs bu yüzden konulacak yerin seçimine dikkat edilmesi gerekir.

Çok fazla suya ihtiyaç duymamasından dolayı yetiştirmek isteyenlerin çok zahmete girmeyeceği bir türdür.

Yılda 1 ya da 2 kez toprağı değiştirilmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede vitamin ve mineral eksikliği oluşması önlenmiş olacaktır.

Bölgesel olarak değişkenlik olması durumunda kuruma ihtimali bulunsa da doğru uygulamalar ile uzun süre yaşamasına destek olunabilmektedir. Bitkinin suya ihtiyaç olmadığı için susuz durabilir düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Suya ihtiyacı azdır. Dönemsel olarak kontrol edilerek su verilmesi daha iyi olmaktadır. Aksi durumda çürümeye başlayan kaktüs içten içe çürüme gerçekleştirmesinden dolayı da kolay fark edilememektedir. Bitkinin kurumasına yol açabilecek etkenleri iyi bilmek gerekir.

Kaktüsün Faydaları

Büyüme şartları çok zor olmasından dolayı radyasyon emme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile birçok riski de ortadan kaldırmaktadır. Televizyon ve bilgisayar kullanımının sık olduğu ortamlarına konulması durumunda kaktüs radyasyonu emmektedir. Havada görünmeyen radyo sinyalini emmesi ve azaltması söz konusu olmaktadır. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bu durumu göz önünde bulundurarak evlerde yetiştirmek doğru bir tercih olabilir. Böylelikle düşük bir ihtimal de olsa faydası olacaktır. Bu konu ile ilgili herhangi bir bilimsel bir açıklama yoktur.