Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir? Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Neden Olur? Kalp Krizi Tanısı Nasıl Olunur?  bu gibi soruların cevabını bilirsiniz.yazımızda bula

Kalp Krizi Nedir?

Kalp krizi, başka bir adla Miyokard Enfarktüsü her insanın başına gelebilecek öldürücü bir durumdur. Kanı vücutta sirküle eden ve pompa gibi çalışan kalbin, yeteri kadar oksijen alamaması sonucu kalp kaslarında oluşan kilitlenme, kalp krizine yol açar. Kalp her saniye faal durumdadır. Tamamen kaslardan oluşmaktadır. Kasların da oksijene ve besine ihtiyacı vardır. Avrupa’da her yıl 50 bin insan kalp krizi nedeni ile ölüyor. Krizi geçiren insan sayısı bu dar coğrafyada 230 bini geçiyor.

Anjina pektoris adı verilen olay, kanın az pompalanması sonucu kalp kaslarını besleyen damarların içinden yeterli miktarda oksijen geçmemesi olayıdır. Eğer hastada kalp krizi olduysa, kesin olarak damar tıkanıklığından şüphe edilebilir. Çünkü krizi oluşturan faktör, oksijensiz kalmaktır.

Anjina pektoris, kalp krizinin ciddi bir belirtisidir. Kriz geçirilmeden önce, her insanın özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak kalp ve damar durumlarını kontrol ettirmesi, krizin önlenmesi için gereklidir.

Kalp Krizi Neden Olur?

Basitçe, damar içi pürüzsüz yüzeyin zamanla plak oluşumu kireç ve yağ birikmesi sonucu damarların tıkanması sonucu kalp krizi meydana gelir. Sigara içmek, çok alkol tüketmek, ucuz gıdalarla karbonhidrat ağırlıklı ( makarna, trans yağları, beyaz ekmek vs…) beslenmeyi uzun süre sürdürmek, obezite hastası olmak, spor yapmamak, sürekli stres altında çalışmak ve yaşamak kalp krizine yol açar. Uzmanlar genetik yatkınlık olduğu noktasında da görüş birliğine varmışlardır.

 Damar İltihabı

 Damar Tıkanıklığı

Damar spazmı

Kalp krizinin belirtileri oluşmaktadır. Erkeklerde 40 yaş ve sonrası kalp krizi geçirme riski yüksektir. Erkeklerin kadınlardan daha fazla kalp krizi geçirmesi ve buna karşın daha dayanıklı oldukları söylenebilir.

Kalp Krizinin Belirtileri

  • Baygınlık geçirme
  • Göğüste sıkışma
  • Göğüste yanma
  • Aşırı atım
  • Soğuk sıcak terleme
  • Bulantı ve kusma
  • Kalp krizi belirtilerindendir.

Kalp Krizi Tanısı Nasıl Konulur?

Krizin tanısı için önce EKG çektirilir. Bu yöntemle kalp atışlarında tipik değişimler gözlemlenebilir. EKG çektirmek ve sorun görmemek, krizin olmadığını göstermez. Bazı durumlarda 2-3 saatten daha uzun süre EKG çektirilmesi gerekebilir.

İşlemin 6 saate bir tekrarlanması sonuç verecektir. Sonrasında kan testleri yapılır. Doku öldüğünde, ölen hücrelerden bazı kalıntılar, kana karışır. Bir nevi enzimler kana karışırlar. Kan testlerinde bu enzimler görüldüğünde ölü dokunun kalıntıları görüleceğinden, ölü dokudan söz edilebilir.