Kalsiyum İçeren Besinler Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kalsiyum içeren besinler Nedir? Kalsiyum Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir, hangi besinlerde bulunur detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Kalsiyum Nedir?

Bugünkü yazımızda toprak alkalileri grubundan olan kalsiyum elementini inceleyeceğiz. Bu konu hakkında aslında birçoğumuz bilgi sahibidir, bilgi sahibi olmayanlar için kalsiyum nedir, insan vücuduna ne gibi faydaları var, eksikliğinde ne gibi belirti gösterir, zengin kalsiyum içeren besinlerden söz edeceğiz.

Vücudumuzda kemiklerimizin ve dişlerimizin oluşmasına sebep olan ve onların güçlü olmasını sağlayan bir elementtir. İnsan vücudundaki kalsiyum oranı yüzde 99’u dişlerimizde ve kemiklerimizde bulunurken geri kalan yüzde 1’lik kısım ise eklemlerde, kanda ve sinir sisteminde bulunmaktadır. Vücudumuz için çok önemli olan kalsiyumun eksikliklerinde ne gibi belirtiler verir gelin birlikte bunları inceleyelim.

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri

Kalsiyumun eksikliği genel olarak çocuklarda Raşitizim dediğimiz yani biçim bozukluğu anlamına gelen hastalığa yol açmaktadır. Yetişkin kimselerde dişlerin güçsüzleşmesine bağlı olarak çürümelere, kemik erimelerine ve eklem ağrılarına neden olmaktadır. Saçların çabuk dökülmesi tırnakların üzerinde beyaz nokta halinde lekelerin oluşması kalsiyumun eksikliğinin önemli belirtilerindendir. Normal yaşantınızda sağlıklı bir bireyseniz ve birden ortaya çıkan kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon gibi sorunlar yaşıyorsanız kalsiyumun eksikliğinin belirtileri olabilir. Kalsiyumun eksikliğini düzenli beslenerek ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketerek önleyebilirsiniz.

Kalsiyum İçeren Besinler

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum eksikliğiniz varsa bol bol süt ve süt ürünleri tüketmeniz gerekmektedir. Kalsiyum içeren besinler arasında önemli yer tutan süt ve süt ürünleri günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok işleme uğramaları sebebi ile tükettiğiniz ürünlerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Haşhaş, Susam, Chia Tohumu

Kalsiyum içeren besinler arasında önemli bir yer tutan tohum çeşitlerinden bahsedelim. Tohumların birçoğu kalsiyum açısından zengindirler. Başlıkta da belirttiğimiz gibi kalsiyum açısından en zengin 3 tohumdan söz edelim. Örnek verecek olursak bir yemek kaşığı haşhaş tohumunda yaklaşık 130 mg. Kalsiyum vardır. Buda insan vücudu için gerekli olan yüzde 15 lik kısmı karşılamaktadır. Aynı şekilde bir yemek kaşığı susam ve chia tohumuda vücudun yüzde 10 luk kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Kalsiyum içeren besinler; Balık

Kalsiyum içeren besinler hangileri diye sorduğumuz zaman bu sorunun en iyi cevabı balıktır. Özellikle 92 gram sardalye tükettiğiniz zaman vücudunuzun günlük yüzde 36’lık kalsiyum ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bir diğeri ise somon balığıdır. 90 gram somon balığı yüzde 24’lük bir kalsiyum ihtiyacınızı giderecektir.

Kalsiyum içeren besinler; Kalamar

Deniz ürünleri arasında bütçenize de uygun olarak tüketebileceğiniz 100 mg kızartılmış kalamar’da 40 mg kalsiyum bulunmaktadır.

kalsiyum içeren besinler; Yeşillikler

Lahana, ıspanak, karnabahar ve pazı oldukça önemli kalsiyum kaynaklarıdır. Posası bol besinler tüketmeniz halinde günlük kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olacaksınız.