Karanfilin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Karanfil Nedir? Özellikleri Nelerdir? Karanfilin Faydaları Nelerdir? bu konu hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Karanfil Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Karanfil görünüşü itibari ile çiviyi anımsatması nedeni ile Fransızcadan türemiş ve çivi manasına gelen bir sözcüktür. Tek başına tüketildiği gibi, yemeklerin ve tatlıların içerisinde de tüketilir. Özellikle ramazan aylarında yapılan ramazan şerbetlerinin içerisine mideyi rahatlatması için kullanılmaktadır. Bunun yanında tüketilmeden sadece ağızda tutularak da kullanılan bir çeşit baharattır. Ağızda fazla tutulduğu zaman acı bir tat bırakır ve dili uyuşturur. Karanfil çiçeğinin tomurcuklarından elde edilir. Baharat kategorisinde kurutularak tüketilir.

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

Karanfilin Faydaları Antiseptik Özelliği Sahiptir.

Bu sayede ağız bakımında oldukça faydalı bir yapısı vardır. Ağız kokusunu önler, diş çürümesine neden olan bakterileri yok eder. Bunun için ağızda birkaç dakika tutulması yeterlidir. Fazlası tat almada güçlük yaratır.

Karanfilin Faydaları: Kemiklerin güçlenmesini sağlar

Kemik sağlığı denildiğinde akla bitkilerden karanfil gelir. Çünkü içerisinde bulunan omega sayesinde kemikleri kuvvetlendirir.

Kan şekerini dengede tutar

Diyabet hastalarının şeker dengelerini sağlamaları amacıyla karanfil tüketilmesi doktorlar tarafından da önerilmektedir. Bu sayede ani şeker yükselmelerinin önüne geçilmiş olur.

Saç Bakımında Etkilidir.

Saçların kırılarak kopmasını önler. Canlılık ve parlaklık kazandırır. Saç dökülmelerinin önüne geçer ve saç beyazlamalarını geciktirir.

Karanfilin Faydaları Cilt Pürüzsüzlüğüne Yardımcı Olur.

Yağlı ciltlerde meydana gelen akne, sivilce, siyah nokta tarzı oluşumları yok etmektedir. Bu nedenle ergenliğin ilk dönemindeki gençlerin düzenli olarak, çaylarında, tatlılarında karanfil tüketmesi oldukça fayda sağlayacaktır.

Gaz Sancılarını Yok Eder.

Midenin rahatlamasını sağlar. Özelikle emziren annelerin karanfil tüketmeleri bebeklerin de gaz sancısı çekmesini engeller.

Vitamin ve Mineraller Barındırır.

İçerisinde; B6 vitamini, A, E ve Kvitamini barındırmaktadır. Omega 3 ve omega 6 mineralleri bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum bulundurmaktadır.

Karanfilin Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Bu sayede gribal enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sinüzite karşı faydalıdır. Sinüslere giden kanalların açılmasına yardımcı olur. Migren oluşumunu engeller.

Karanfilin Faydaları: Ağrı Kesici Özelliği Bulunmaktadır.

Diş ağrısı çekenlerin azında 3 – 4 dakika karanfil tutması ağrıları anında geçirecektir. Burada en önemli püf nokta ağrıyan dişin üzerine konulmasıdır. Dilin üzerinde tutulması dili uyuşturur ve konuşmada zorluk yaratır. Ayrıca ta alma duyusunu da geçici olarak yok eder. Karanfilin yutulması halinde de adet sancılarına bağlı olarak oluşan karın ağrıları anında giderilecektir.

Karanfilin Faydaları: Rahatlatıcı Etkisi Bulunmaktadır.

Karanfil tüketen bir kişinin dozunu iyi ayarlaması gerekmektedir. Çünkü karanfilin uyuşturucu ve uyutucu etkisi de herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle vücut rahatlığı istendiğinde ya da uyku problemi çekildiğinde 2 tane karanfil içilmesi anında etkisini gösterecektir.