Karbonat Nedir? Karbonatın Faydaları ve Pratik Bilgiler

Karbonat nedir; (sodyum bikarbonat), kimyasal anlamda karbonik asidin esteridir. Baz ile karbonik asit bileşiminden oluşan tuzlara verilen genel isimdir. Yemek sodasında kullanılmasının haricinde sağlık ve temizlik alanında üstün özellikler sergilemektedir. Ancak bir kimyasal olduğu ve alerjik etkilere sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Karbonat nerede kullanılır?

Deterjan, sabun, kağıt ve ipek üretiminde, bileşik sentezleme, alüminyum saflaştırma ve elektro kaplama işlemlerinde kullanılmaktadır. Asitlik azaltma ve su yumuşatma özelliği vardır.

Sağlık Etkileri

Oral alımda mide özsuyunu arttırmakta ve iştah açmaktadır. Ayrıca mide yanması ve ağrının giderilmesini sağlamaktadır. Bunun sebebi mide asidi ile temasında oluşturduğu tuz ve gazdır. Bu durum ülser ekşiliğini sonlandırmaktadır. Karbon gazı ise uyuşturma sonucu ağrıların dindirilmesine etki etmektedir. Diyabetli bireylerde ve rahatsızlık veren doygunluk hissinde de faydası mevcuttur. Tüm bunlar için bir su bardak suya bir çay kaşığı karıştırmanız yeterlidir.

Yaz aylarında gerçekleşen sinek istilaları ve güneş yanıklarına iyi gelmektedir. Macun kıvamına getirilen su ve karbonat karışımı tüm kaşıntı ve ağrıyı gidermektedir.

Üç yemek kaşığı karbonat ilave edilen su dolu bir kapta ayak dinlendirme ve çatlakları yok etme etkisi göstermektedir.

Su ile seyreltik çözeltisi gargara işlevi görmekte ve ağız kokusunu gidermektedir. Ayrıca aynı şekilde yüze masaj yapıldığında arındırıcı etki göstermektedir.

Karbonat ile ıslak saça masaj yapıldığında kepek problemi çözülmektedir.

4 yemek kaşığı karbonat, toplam 1 yemek kaşığı limon ve deniz tuzu, 10 damla dilediğiniz bir aromatik yağ ve yeterli miktarda nişasta ile banyo topu yapılmaktadır. Böylece kan akışı hızlanmakta ve hoş koku, dinlenme sağlanmaktadır.

Pratik Bilgiler

Su ile seyreltik çözeltisi leke, kir ve yağ arındırma etkisine sahiptir.

Etiketlerin çıkarılmasının ardından kalan yapışkan yüzey macun hale getirilen karbonat ile temizlenmektedir.

Kötü kokuları yok etmek için ayakkabılığa bir kap içerisinde karbonat konulmaktadır.

Yanık izlerine sahip pişirme kaplarının temizlenmesinde yararlanılmaktadır. Bir kap su içerisine 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve iki yemek kaşığı karbonat ilave edilmekte ve 12 saat suda bekletilmenin ardından yıkanmaktadır.

1 litre ılık su içine 5 yemek kaşığı karbonat ilavesi ile spor ekipmanları temizlenmektedir.

Evcil hayvanların yatak, yerleşim yerleri ve tuvalet kabının altına serpilen toz karbonat kötü kokunun emilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bir miktar tuz ile karıştırılıp uygulandığında dış parazitlerin dökülmesine yardımcı olmaktadır.

Yetiştirdiğiniz saksı bitkilerine uygulayacağınız bir litre suya, bir yemek kaşığı karbonat ilavesi haşerelerin istilasını önlemektedir.

Bulaşık makineleri; koku önlenmesi için yarım litre suya iki yemek kaşığı karbonat ilave edilerek çalıştırılmaktadır.

Oyuncakların temizlenmesinde 1 litre suya ilave edilen 4 yemek kaşığı karbonat karışımdan yararlanılmaktadır.

Karbonat içerikli yazılar KARBONAT