Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Kasık Fıtığı Ameliyatı

Kasık fıtığı nedir? Belirtileri nelerdir, kasık fıtığı ameliyatı ve sonrası, zararları, ağrısı, nasıl geçer hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı, adından da anlaşılacağı üzere kasık bölgesinde yer alan dokuların gevşemesine bağlı olarak bağırsağın bir bölümünün bu gevşek dokuya doğru inmesi ile sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Tedavi yöntemi genellikle ameliyattır.

Bu fıtık bayanlara nazaran erkeklerde daha fazla görülmektedir. Sporcu hastalığı olarak da bilinmektedir. Öksürme ya da kasığı zorlayıcı bir hareket sonucunda oluşma gibi nedenler ile meydana gelebilmektedir.

Bel fıtığı yazımız için tıklayın :   bel fıtığı

Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık fıtığı erken dönemlerde fark edilirse sıkıntı olmadan kolay yöntemler ile tedavi altına alınabilmektedir. Fakat erken dönemde fark edilmediği takdirde kişinin hayatını risk altına alabilmektedir. En belirgin özellikleri ayaktayken ya da yürüyüş yapıldığında ortaya çıkan şişlikler olarak kendini göstermektedir. bu şişlikler zamanla birlikte büyüyerek gözle görülür hale gelebilmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçük ya da içeride yer alan fıtıklarda ise, kişinin hareketlerini zorlayıcı tarzda kendini belli edebilir.

Kasık fıtıkları fiziki muayene ile kendini hemen gösterebilen bir rahatsızlıktır. Şişlik olan fıtıklar kolayca tespit edilirken; şişlik olmayan fıtıklarda ise ultrason sonucu görülebilmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı

Bu fıtığın ameliyatı güvenli ve rahat bir ameliyattır. Kapalı fıtık cerrahisi ameliyatı kesik izi olmadan ve iki ya da üç delik açılarak yapılan işlemlerdir. Hem ameliyat süresi hem de iyileşme süresi oldukça kısadır.

Fıtığı Zararları

Bu fıtık tedavi edilmezse kişinin beslenme fonksiyonlarının düzenli çalışmasını engeller. Kişinin oturma ve yürüme fonksiyonlarını kısıtlar. Hareket kabiliyetini kısıtlar.

Fıtığı Tedavisi

fıtığın tanı konulduğu andan itibaren hastanın hayatını oldukça kısıtlamaktadır. bu hastalığa yakalanan kişilerin yaşam fonksiyonları sekteye uğramakta ve beslenme durumlarında sıkıntı yaşanmaktadır. Bu nedenle tanısı konulan hastalara tedavi yöntem olarak ameliyat önerilmektedir. Ameliyat olarak da açık fıtık cerrahisi ve kapalı fıtık cerrahisi olmak üzere iki tip cerrahi müdahale uygulanabilmektedir. Günümüzde son birkaç yılda popüler olan ve güvenilir olan kapalı cerrahi ameliyatıdır.

Fıtık Ameliyatı Sonrası

Kasık fıtığı hastalığının öncelikli amacı; ameliyattan çıkan hastanın en kısa sürede normal hayatına döndürmektir. Hasta bu sayede normal hayatında yapmış olduğu aktiviteleri ağrı duymadan yapabilecektir. Spor ve egzersizlerine devam edebilmektedir.

Bunun için yapılan ameliyatın yöntemine göre hastaya bir takım plan ve programlar uygulanabilmektedir. Kapalı kasık fıtığı ameliyatının ardından hastanın iş yaşamına ve spor hayatına dönmesi en fazla 3 günü bulabilmektedir. Açık olarak yapılan kasık fıtığı ameliyatlarında ise, yaptığı işin zorluğuna göre hastanın eski haline dönebilmesi iki haftayı bulabilmektedir. Açık ya da kapalı ameliyat olmaksızın, ameliyatın ardından bir gece hastanede kaldıktan sonra hastalar taburcu olmaktadır. Hasta evine giderken 5 kiloya kadar ağırlık kaldırabilecek durumdadır. Bu durum da hastanın günlük hayata hemen başlayabildiğini göstermektedir.

Ameliyat öncesi ağır spor yapan hastaların ameliyattan bir ay sonra basketbol, futbol gibi mücadeleli sporlar yapabilmektedir.

Her ameliyatta hastaya ameliyat raporu verilmektedir. Fıtık ameliyatı içerisine konulan dikişler ya da yamalar ömür boyu hastaların içinde kalır. Bu nedenle bu ameliyatlar diğer ameliyatlardan ayrılmaktadır. Bu nedenle hastanın içine konulan vidanın ya da yamanın her zaman ameliyat sırasında yazılması ve belirtilmesi gerekmektedir.