Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Kayısı çekirdeği nedir, hangi vitaminler bulunur, nelere faydaları vardır, kayısı çekirdeğinin faydaları ve zararları sizler nelerdir.

Kayısı Çekirdeği

Kayısının içerisinde bulunan sert kabuklu tohumun kırılmasıyla açığa çıkan çekirdek, kayısı ağcının oluşmasını sağlayan tohumdur. Kayısı çekirdeği A, E, K, D ve B17 vitaminleri yönünden zengin olduğu için en az meyvesi kadar faydalı bir üründür.

Bunun tüketilmesi özellikle nezle, grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi bağışıklık sistemi problemlerine iyi gelmesinin yanında karaciğer ve böbrekteki hasarlı dokunun onarılmasına da katkı sağlamaktadır. Ancak kayısı çekirdeği her ne kadar faydalı bir gıda olsa da aşırı miktarda tüketilmesi bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Ayrıca bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için mutlaka doktora danışıldıktan sonra tüketilmesi gerekir.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

  • İçeriğinde bol miktarda B17 vitamini bulunduran kayısı çekirdeği kanser hücrelerini etkisiz hale getirerek diğer dokulara yayılmasını önler. Bu yönüyle kanser başlangıcında doktor kontrolünde tüketilebilir.
  • Vücudun pH dengesinin ve kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir.
  • İçerdiği faydalı minerallerle cildi hücrelerini besler ve hücre yenilenmesini hızlandırır.
  • Cilt bakımında yaygın bir şekilde kullanılan kayısı çekirdeği ezildikten sonra cilde masaj yapılarak sürüldüğünde yaşlanma etkilerini azaltmaktadır. Bu uygulama her hafta düzenli olarak yapıldığında cildin dengesi korur, kırışıklık ve sarkmaları önler.
  • Kayısı çekirdeğinde bulunan yağ masaj yapılarak cilde uygulanırsa selülit oluşumlarını azaltıcı etki yapmaktadır.
  • Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve kabızlığı önler.
  • Amfizem, astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
  • Doymamış yağlar yönünden zengin bir içeriğe sahip olan kayısı çekirdeği tam bir kalp dostudur. Kötü kolesterolü düşürerek çeşitli kalp ve damar hastalıklarının oluşma ihtimalini azaltır.
  • A vitamini yönünden zengin bir besin olan kayısı çekirdeği bu yönüyle sivilce ve akne gibi cilt problemlerini önler.
  • Sahip olduğu vitamin ve minerallerle doğal bir antibiyotik niteliğinde olan kayısı çekirdeğinin bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Bu yönüyle vücudu bakteri, virüs ya da diğer zararlı mikroorganizmalara karşı koruyarak çeşitli enfeksiyonların oluşmasını engeller.

Kayısı Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Yediğimiz diğer besinlerde olduğu gibi kayısı çekirdeğinin çok fazla tüketilmesi sonucunda da bazı sağlık problemleri oluşabilmektedir. Ayrıca uzmanlar acı kayısı çekirdeğinin sağlık üzerinde bazı zararlı etkileri olduğu için bunların tüketilmemesi konusunda uyarmaktadır.

Yetişkinlerin günde 15-20 kayısı çekirdeğinden fazla tüketmemesi gerekirken bu sayı çocuklarda 5-6 tanedir. Bunların yanında herhangi bir rahatsızlık ya da alerjik reaksiyon olmaması adına kayısı çekirdeğini güvenilir yerlerden temin etmeniz ve doktorunuza danıştıktan sonra tüketmeniz daha faydalı olacaktır.