KENEVİR NEDİR? KENEVİR NEDEN NE ZAMAN YASAKLANDI

Kenevir nedir? Kenevir kullanım alanları, Kenevir mucizesi, Kenevir nasıl yetiştirilir, kenevir neden yasaklandı, kenevir uyuşturucu, kenevir mucizesi ve kapitalizm oyunları.

KENEVİR MUCİZESİ VE KAPİTALİZM OYUNLARI

Türkiye kenevir üretiminin başlayacağı bildirildi. Tabi bunu duyunca herkes şaşırdı, çünkü Kenevir deyince insanın aklına uyuşturucu maddeleri geliyor. İşin aslını araştırınca işin içinden devasa ticaret savaşları, kara propagandalar ve kaybettiğimiz zamanlar çıkıyor. Peki bu kadar mucizevi bir bitki olan kenevir nasıl oldu da aklımıza sadece uyuşturucu olarak kazındı. 1900 ‘lerden önce ABD çiftçilere zorla ektirilen bir bitki olan kenevir nasıl oldu da 1900 ‘lerden sonra çiftçiler ektikleri için hapse girer oldular. Tarihin en büyük kara propagandasına yakından bakalım.

 Kenevir birçok sektörde kullanılabilen bir bitki ve üretimi çok ucuz olan bir bitki başta tekstil olmak üzere üçbin civarında ürünün üretiminde kullanılabiliyor, bunlardan bir tanesi de uyuşturucu yapımında, ama bütün dünya onca faydasından ziyade sadece bir zararına odaklandı, halbuki devlet kontrolü altına alınarak bu zararı da engellenebilirdi ama bunun yerine tamamen kenevir yok sayıldı. 

KENEVİR NEDİR? NASIL YETİŞTİRİLİR?

Kenevir Cannabaceae familyasına ait bitki cinsidir. Kenevir, kozmetikten, sağlık sektörüne kağıt üretiminden, sabun ve boya yapımına kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılır. kenevirin Ana vatanı Orta Asya olan yapı olarak sert, çalımsı, gövde içi boş, palmat yapraklıdır. Bunun yanından lifleri dayanıklı ve oldukça uzundur. Bu özelliği nedeniyle çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir. Kenevir çok güçlü bir bitkidir ve üretiminde ilaç kullanımına neredeyse hiç ihtiyaç duyulmaz.

KENEVİRİN KULLANIM ALANLARI

Kenevir mucizesi; bilinen 250 den fazla hastalığın tedavisinde kullanılır. tekstil sektöründe ayrı bir yeri vardır, emici özelliğinden dolayı yazlık kıyafetlerde oldukça tercih ediliyor ve keten kumaşın ana maddesi kenevir. İlk üretilen kot pantolon da kenevirden üretilmişti. Bulunduğu ortamda radyasyonu temizler oksijen verir, bu konuda ağaçlardan daha da iyidir. Bir dönümlük kenevir 25 dönümlük ağaçtan daha fazla oksijen verir. Kağıt üretiminde de çok önemlidir, bir dönümlük kenevirden 4 dönümlük ağaca eş kağıt üretilebilir. Çok kaliteli olan bu kağıtlar 8 defa geri dönüşüm görebilirken ağaçtan üretilen kağıtlar 3 kez geri dönüşüm yapılabiliyor, bir ormanın oluşması ortalama 30 yıl alırken kenevir ortalama 4 ayda yetişiyor, yani ormanları korumakta kenevir üretimine bağlı. Hayvan yemi olarak da kullanılabilen kenevir ile beslenen hayvanlar hormon takviyesi gerekmez.

Plastik ürünlerinin tamamı kenevirden üretilebilir. Kenevir bazlı asfaltlarında ömrü yüzlerce yıla çıkabiliyor. Çok güçlü bir yapısı olan kenevir çelikten 10 kat daha güçlü ve daha hafif 1930 ‘ da Henry Ford kenevir bazlı kaportaya sahip arabayı üretti, son zamanlar birkaç büyük otomobil markası bazı modellerinde bu yöntemi kullanıyor. Bu kadar alanda kullanılmasına rağmen nazlı bir bitki olmayan kenevir her toprakta her iklimde dünyanın her yerinde yetiştirilebiliyor. Kendisini böceklerden bile koruyabildiği için tarım ilacına bile gerek olmuyor. 

KENEVİR NEDEN NASIL YASAKLANDI

1920 ‘lerden önce kumaşların %80 ‘ni kağıdında %75 ‘i kenevir üretiminden sağlanıyordu. Dünya için bu denli önemli bir bitki olan kenevir ne oldu da bütün dünyada lanetli bir bitki ilan edildi. İlk önce 1930 larda ABD senatosunda kısıtlandı, bu yasanın arkasında bir kara propaganda yatıyordu. Amerikanın önde gelen zengin iş adamları patronları petrol, kağıt ve ilaç sanayisini ellerinde tutuyorlardı ve bunların en büyük rakipleri kenevirdi. Çünkü kenevirden daha kaliteli plastik daha ucuza ve doğa dostu şekilde üretilebiliyor, kenevirden üretilen kağıt ağaçtan üretilenden çok daha kaliteli idi ve ilaç sektörü de kenevir bazlı ilaçlardan nefret ediyordu.

Hepsi bir araya gelerek kenevirle mücadele kararı aldı. Önce gazeteler aracılığı ile yaygaralar koparıldı. Keneviri tehlikeli bir uyuşturucu olarak sundular ve bunda başarılı oldular. Daha sonra çıkan yasa ile kenevir üretimi pulla yapılabilecekti ama hiç pul bastırılmadı. Kenevir tüccarları iş yapamayınca hepsi battılar. Böylece kenevir Amerika ‘da yasaklanmış ve yok edilmiş oldu, daha sonra dünyada büyük bir yaygara koparıldı. Ülkeler bir bir kenevir üretimini yasakladı, öyle bir kara propaganda idi ki insanlar kenevirin binlerce faydasını bir anda unutup onun bir tek zararına odaklandılar ve günah bitkisi ilan edildi. 

Kenevirden üretilen ürünlerin yerini petrol bazlı üretilen ürünler yer aldı ve doğa yavaş yavaş kirletilmeye başlandı ve Amerikanın karanlık şirketleri dünyanın en zenginleri oldular.

KENEVİRDEN UYUŞTURUCU ÜRETİMİ

Kenevirin sadece dişisinden uyuşturucu üretilebiliyor, ve bu üretimi engellemek devlet için çok basit.