Kerevizin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir? bu konu hakkına aradıklarınızı yazımızda bulabilirsiniz.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Birçok ülke mutfağının vazgeçilmez malzemelerinden birisi olan kereviz, içerdiği faydalı bileşenlerle vücut sağlığımız için olmazsa olmaz gıdalardan birisidir. Anavatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan bu şifalı bitki maydanozgiller familyasına aittir ve boyu yaklaşık 2 metreye kadar ulaşabilmektedir.

En fazla 2 yıllık ömrü olan kereviz bitkisi 4-6 mm çapında beyaz ve krem rengi çiçeklere sahiptir. Patatese benzeyen büyük çaplı meyvesi A, C, E ve K vitaminleri ile folik asit, potasyum, piridoksin, pantotenik asit, riboflavin, fosfor ve kalsiyum gibi maddeler yönünden zengindir.

Bunların yanında beta karoten, antioksidan bileşenler ve bol miktarda lif içeren kerevizin sağlığımız üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar şunlardır;

Kerevizin Faydaları Arasında Yüksek Kolesterolü Önler

Kerevizin içerisinde bulunan aktif enzimler kandaki kolesterol miktarını düzenler. Fitalid adlı maddeyi bol miktarda içeren kereviz kandaki stres hormonu seviyesini düşürerek damarların gevşemesini sağlar. Böylece kan dolaşımının daha kolay akmasını sağlar ve yükselen kolesterolü normal düzeye indirger.

İltihaplanmaya Karşı Koruyucudur

Güçlü bir antioksidan olan kereviz vücudun herhangi bir bölümünde oluşan iltihapların giderilmesine yardımcı olur. Bu yönüyle iltihaplanmaya bağlı kalp hastalıkları, kanser, romatoid artrit, akciğer enfeksiyonları ve astım gibi sağlık problemlerine karşı koruyucu bir etki yapar.

Kerevizin Faydaları Biride Sindirim Sisteminin Çalışmasını Düzenler

Yüksek oranda lif ve su içeren kereviz sindirim sisteminin daha etkin bir şekilde çalışması için en ideal besinlerden birisidir. Ayrıca içeriğinde bulunan NBP adlı bileşen sindirim sistemindeki zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak bakteriyel enfeksiyonların oluşmasını engeller.

Kemikleri Güçlendirir

Yüksek oranda K vitamini içeren kereviz haşlanarak tüketildiğinde kemik hücrelerinin güçlenmesine ve kemik kütlesinin artmasına yardımcı olur.

Kerevizin Faydaları Arasında Kalp ve Damar Hastalıklarını Önler

Kerevizde bulunan antioksidan maddeler kandaki zararlı bileşenleri ve oksidatif stresi yok ederek kardiyovasküler rahatsızlıkları önler. Ayrıca içeriğindeki potasyum kalp atış hızının ve sinirsel iletimin düzenlenmesini sağlar.

Kan Basıncını Düzenler

Kerevizin sahip olduğu fenolik maddeler kan damarlarına etki ederek onları çevreleyen düz kasların gevşemesini sağlar. Böylece kan akışı daha kolay gerçekleşir ve kan basıncı normal seviyede kalır.

Kanserden Korur

Uzmanlar kerevizin içinde bulunan luteolinin adlı maddenin meme kanseri ve pankreas kanseri hücrelerinin yayılma hızını azalttığını belirtmektedir. Ayrıca kerevizde bulunan apigenin bileşiği de kanser hücrelerinin yapısını bozarak çoğalmasını önlemektedir.

Kerevizin Faydaları Biride Mideyi Güçlendirir

Kerevizin içerdiği apium adlı bileşik mide salgılarının üretimini düzenler ve mide zarındaki hasarları onarır. Ayrıca kerevizin tohum özleri mide iltihabı ve ülseri önlemeye yardımcı olur.

Adet Döneminde Yaşanan Sorunları Önler

Yapılan araştırmalar adet döneminde kereviz tohumu tüketen bayanların bu süreci daha ağrısız geçirdiğini göstermektedir.

Karaciğer Sağlığını Korur

Düzenli olarak kereviz tüketmek karaciğer yağlanmasını azaltır ve karaciğerin enzim üretimini düzenleyerek daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca haftada en az bir kez kereviz tüketmek Hepatit B ve C gibi sağlık problemlerinin siroza dönüşmesini engeller.