Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir? Hangi Tip Cildine Hangi Kil Uygulanmalıdır? bu gibi sorularınız için size yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Çok eski zamanlardan itibaren kullanılan bir toprak çeşididir. Özellikle sağlık ve güzellik için kullanılan bu toprak çeşidi olan bu kil içeriğinde kalsiyum, magnezyum, alüminyum, çinko ve doğal mineraller sayesinde cilt sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Bu kadar önemli içeriğe sahip olan kil bir çok cilt problemi için çözüm seçeneğidir.

İçerisinde herhangi bir kimyasal bulunmayan killerle yapılan maske hem cildinize hemde cebinize iyi gelecektir. Pahalı ve kimyasal ürünlerin birçoğundan daha etkili olan  kil maskelerini mutlaka deneyin.

Cilt sıkılığı ve ciltte oluşan sivilceler de etkili olan bir bu maskedir. Cilt bakımı için en doğal yoldur.

Kil Maske Çeşitleri

Kil maskenizi cilt tipinize göre yaparsanız cildinize fayda sağlayacaktır. Yeşil, beyaz, sarı, kırmızı pembe gibi birçok çeşidi vardır.

Yeşil Kil Maskesi

Yağlı bir cilde sahipseniz yeşil kil maskesi sizin için en uygunudur. Siyah nokta oluşumuna engeller ve yüzünüzdeki yağ dengesini ayarlar. Cilt üzerinde çatlamadan kuruması maskenin yarar sağlaması açısından önemlidir

Beyaz Kil Maskesi

Beyaz kil maskesi sivilce sorunu olan kişilere önerilen kil maskesidir.

Sarı Kil Maskesi

Bu maske cildin alt yapısını onarır ve tıkanan gözeneklere neden olan mikrop ve kirleri ortadan kaldırır. Ama bir cilt sorununuz varsa ilk önce beyaz ve yeşil kil maskeyi kullanmanızı tavsiye edilir. Sorun ortadan kalktıktan sonra kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Mavi Kil Maskesi

Bu maske cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Eğer sivilce ve yara izleriniz varsa, güneş lekeleriniz mevcutsa mavi kil maskeci kullanmanızda fayda var. Birde cilt rengini açılmasını istiyorsanız bu maske tavsiye edilir.

Pembe Kil Maske

Ciltte oluşan kızarıklığın geçmesinde fayda sağlar. Cildin genç ve canlı görünmesini sağlar. Ama hassas bir cilde sahipseniz kullanılması tavsiye edilmez.

Kırmızı Kil Maske

Ciltte pullanma ve kaşıntı oluşuyorsa bu maske önerilir. Egzama yatkın kuru cilt tiplerinde kullanılan bu maske ciltte yağlanma yapmaz. Cildin yağ dengesinin ayarlamasına yardımcı olur ve cilt kuruluğuna iyi gelir.

Hangi Tip Cildine Hangi Kil Uygulanmalıdır?

Kil maskesinde en çok fayda göre cilt tipi yağlıdır. Yağlı cilt tipe sahipseniz eğer; yeşil kil maskesi sizin için uygundur.

Kuru ve hassas cilt tipine sahipseniz eğer; beyaz kil maskesi önerilir.

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Kil oldukça etkili bir maddedir. Bu nedenle kendi cildinize uygun maskeyi seçmeniz gerekir. Yanlış uygulayacağınız kil maskesi size fayda yerine zarar verecektir.

Ciltte oluşan sivilce yok olamasına yardımcı olur ve yeni oluşumunu engeller.

Cilt gözenekleriniz tıkanmasına sebep olan kir ve mikropların yok olmasını sağlar.

Cildin yağ yoğunluğundan dolayı sarkmasını engeller ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Kan akışını sağlaması nedeniyle cildin onarımına ve yenilenmesini sağlar.

Cildin yağ dengesini yararlar.

Güneş yanığı etkilerini azaltır.

Cildi besler

Sebum oranını düşürür ve gözenekleri açılmasını neden olur.

Ciltte oluşan alerjik reaksiyona engeller.

Cilt lekeleri iyi gelir