Kiraz Faydaları Nelerdir? Kiraz Özellikleri ve Çeşitleri

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kirazın Özellikleri Nelerdir? Kiraz Çeşitleri Nelerdir? bu konular hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yaz aylarının gelmesiyle pazar ve manav reyonlarını süsleyen bu meyve sağladığı faydalarla şifa kaynağıdır. Eski zamanlarda güzellik iksiri olarak anılan bu meyve, bilimsel olarak da Prunus avium ismiyle adlandırılır.  Her şeyi ile sapıyla hemde çekirdeği çok alanda yarar sunmaktadır.

Yedi’de yetmişe sevilerek tüketilen bu favori meyve, dış görünümü parlak kırmızı ve mor renkte olup, sert çekirdeği mevcuttur.

Kirazın Özellikleri Nelerdir?

Gülgiller familyasına mensuptur. Bir kiraz fidesi 5-6 yıl meyve vermeyip, üretimi zaman isteyen bir meyvedir. Ayrıca kirazın ağaçlarının ortalama ömrü 60-70 yıl gibi uzun sürelidir. En erken çiçek açan bu ağaçlar baharın müjdecisidir. İklim koşullarının uygun olduğu yerlerde yetişen bir meyvedir. Kış soğukluğu -20 altına düşen bölgelerde yetişmez. Üretim yönünde Türkiye önemli bir yere sahiptir.

Yunan mitolojisinde doğuma ve yenilenmeye, Çin’ de ise kiraz suyu sonsuzluk iksiri olduğuna inanılırmış.  Karadeniz Bölgesinin Giresun İlinde Kirazın ismi Kerasus  olarak isimlendirilmiştir. Giresun ilinde Kirazın kavurması yapılmaktadır.

Kirazın Çeşitleri Nelerdir?

Early Burlat, Turfanda, Edirne, Ferrovia, Lapin S, Stella, Sweet Heart, Ziraat 0 900, Van, Star Gold, Lambert, Vista, Bing, Napalyon, Noble, Larian, Hacı Ömer Karası, Siyah Ömeroğlu, Siyah Ömeroğlu, Karabodur, Karagevrek, Çorum, Late gibi bir çok çeşitte sahiptir.

Kiraz Faydaların Nelerdir?

Kirazın bilinmeyen birçok faydası bulunmaktadır. Kanser hastalığından, karın bölgesinde oluşan yağların azaltılmasında, uyku problemine, spor sonrası oluşan kas ağrılarına, inme riskine, böbrek ve karaciğer olmak üzere bir çok olumlu etkiye sahip olan kirazın sizler için detaylı faydalarını derledik.

Kanser

Kirazın içeriğinde karoteitler, antosiyaller ve C Vitamini bulundurması onun kanseri önlemeye ve hücrelerin kanserli hücreye dönüşmesini engellemektedir.

Gut Hastalığı

Bir çeşit eklem iltihabı olan gut hastalığı, vücudun aşırı ürik asit oluşur. Buda eklemlere yerleşerek iltihaplanma ve şişmeye neden olur. Kiraz ise ürik asit miktarını dengelemeye çalışır ve oluşan rahatsızlığında ortadan kalmasına yardımcı olur.

Kardiyovasküler Hastalık

Kirazın içerdiği özellikler sayesinde kan atışı ve kan basıncını normal ritimde olmasına yardım olarak kardiyovasküler hastalığın yakalanma olasılığını azaltır.

Beyin

A ve B vitamin, kalsiyum ve fosfor içeriği nedeniyle beyin gelişine katkı sağlar ve hafızayı güçlendirir. Bebeklerde nöral tüp defektlerin önlemeye yardımcı olur.

Kilo Vermede Kiraz Etkisi

Kalorisi düşük, büyük oranda sudan oluşan bu meyve içerdiği lif özelliğiyle doyuruculuk hissi verme ve enerjiye dönüşmesi daha kolay olması sebebiyle kilo vermeye yardımcı olur. Pek çok diyet menüsünde kiraza yer verilmektedir.

Alzheimer Hastalığından Kiraz Etkisi

Kirazın içeriğinde bulunan antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer sorunu iyi gelmektedir

Strese Kiraz Etkisi 

Fosfor yönünden zengin olan kiraz sinirleri yatıştırma özelliği ile strese iyi gelmektedir.

İdrar Sökücü

İdrar sökücü özelliğine sahip olan kirazın, böbrek sağlığına da katlı sağlamakta kum ve taş oluşumunu engellemektedir.

Uyku Sorunu

Kirazın melatonin içeriği sayesinde uyku problemi geçen kişilerin daha rahat uykuya geçmesini sağlar.

Kiraz Ağrıları Azaltma Etkisi

Mucizevi bir meyve olan kiraz, ağır spor yapan kişilerin, spor sonrası oluşan kas ağrılarına kiraz suyu ağrıları azaltmaktadır.

Enflamasyon azaltan kiraz içeriği sayesinde migren sorunu yaşayan kişilerde ağrıyı azalmasını sağlamaktadır.

Cinsel İsteği Arttırır

Kirazın içeriği sayesinde östrojen ve testosteron hormonlar iyi gelmekte ve cinsel isteği arttırmaktadır.

Diğer Faydaları

  • Diyabet riskini önler.
  • Kirazın ağrı kesici yönüyle çok etkilidir. 20 adet kiraz tüketmek 1 adet aspirinden çok daha etkilidir.
  • Yaşlanma etkisini azaltan kiraz cildi korur.
  • Kalp damar sağlığını ve nörolojik hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltmaktadır.
  • İnsan bağışıklık sistemine katkı sağlamaktadır.
  • Kirazın antioksidan etkisiyle kansere karşı etkilidir.