KOLAJEN NEDİR? CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Cilt sağlığı ve bakımı her dönem önemini koruyan ve ilgi uyandıran bir meseledir. Özellikle son zamanlarda bu terimini sıkça duymaktayız. Cilt sağlığı ve bakımı ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Peki, nedir bu kolajen ? Cilde ne gibi faydaları var? Kısaca bir göz atalım.

Kolajen Nedir?

Vücudumuz da doğuştan itibaren var olan cildimizin, kemiğimizin, eklemlerimizin ve daha birçok organımızın ham maddesidir. Cilt bakımından ele aldığımızda ise kolajen, ölü cilt hücrelerini yenileyerek cildin daha gergin olmasını sağlar. İnsan vücudundaki kolojenin yıldan yıla zaman ilerledikçe azalma göstermektedir. Özellikle 30’ lu yaşlardan itibaren ve menopoz döneminden sonra vücutta bulunan kolajen miktarındaki azalma daha da artmaktadır. Cildin yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasında kolajenin eksikliğinin büyük rolü vardır. Sağlıklı ve genç bir cilt istiyorsak gün geçtikçe vücudun azalan kolajenin eksikliğimizi gidermemiz gerekmektedir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

 Genel olarak vücuda birçok fayda sağlar fakat bunun yanında gözle görülür etkiyi en çok cildimizde fark ederiz. İlerleyen yaşla birlikte vücudumuzda oluşan eksikliği en çok cildimizin yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasıyla kendini hissettirir. Yaşlanma belirtilerini hafifletir ve daha genç bir görünüme sahip olmamıza neden olur. Özellikle 25 yaşlarından itibaren vücutta zamanla azalmaya başlar. Daha genç görünmek ve yaşlanmayı geciktirmek istiyorsak cildimizde azalan kolajeni tekrar arttırmak için vücudun  ihtiyacını karşılamamız gerekir. Kolojenin cilde faydalarından bir diğeri ise kadınların kâbusu olan selülit oluşumunu azaltmasıdır. Aynı zamanda kolajenin vücudumuzdaki hücrelerin yenilenmesinde bize yardımcı olur. Buda cildimizde oluşan yaraların ve çiziklerin daha kısa sürede iyileşmesine neden olur. Görüldüğü üzere kolajenin cilt bakımı ve sağlığı açısından önemi oldukça büyüktür.

 Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

  • Özellikle koyu yeşil yapraklı olan roka ıspanak gibi sebzeler vücudun ihtiyacını desteklemektedir.
  • Sülfür içeren besinlerde cildin elastikiyetini arttırdığı için daha genç görünümlü bir cilde sahip olmamızda etkili besinlerdir. Yeşil veya siyah zeytin, salatalık gibi besinlerdir.
  •  A, vitamini içeren havuç ve haşlanmış patates gibi sebzeler de içermektedir.
  • Şeftali ve limon da vücuttaki bu miktarını destekleyen meyvelerden birkaçıdır.