Kolay Doğum İçin Neler Yapılmalı

Anne Adaylarına Öneriler 

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde itibaren nasıl doğum yapacağım diye endişelenmeye  başlanır. Kolay doğum yöntemleri, kolay doğum için neler yapılmalı araştırmalar yaparız. Dünya ya yeni bir canlı getiriyorsunuz. Tabi ki de zor yanları var. Canınız da can çıkıyor. Gebelik sürecinin nasıl geçirmeli, gebelikte kaç kilo alınmalı, doğum yöntemleri nelerdir gibi konularda doktorunuzdan bilgi almalısınız. Hamilelik ve doğumla ilgili kitaplar, dergiler okumanız bilgi edinmenizde gerek, bilinçli anne adayı olmak hem size hemde bebeğinize fayda sağlar. Örneğin belediyeler bile ücretsiz hamilelik ve doğumla ilgili seminerler vermektedir. Hamile olduğunuzdan andan itibaren öğreneceğiniz o kadar konu var ki, hepsini içinizde ki mucize size öğretecektir. Bilgili olmak sizi daha rahat olmanızı sağlayacaktır. İnsan bilmediğinde korkar. Bu nedenle doğumla ilgi endişeleriniz varsa Kolay Doğum İçin Neler Yapılmalı yazımız size bir nebze fayda sağlayacaktır.

Kolay Doğum Yapmanın Yolları Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Dengeli ve Gereken Kadar Kilo Alın

Normalde gebelikte ortalama en az 9 en fazla 14 kilo alımı  önerilir. Ama bu ortalama anne adaylarından anne adayına farklılık gösterir. Çok zayıf ve çok kilolu anne adaylarının kilo alım önerisi değişim göstermektedir. Çok zayıf anne adayı 12-18 kilo, Çok fazla kilosu olan anne adayının ise 7-9 kilo alımı önerilir. Gebelikte fazla kilo alımı sezeryan olasılığını arttırmaktadır.

Doğum Yapacağınız Hastaneyi Belirleyin

Doğum yapacağınız hastaneyi ve doktoru önceden belirlemeniz gerek. Önceden bildiğiniz hastaneden ve alıştığınız doktorda doğum yapmak bizi daha rahat olmanızı sağlayacak. Bilmediğiniz yer ve doktor bizi endişelenmenize neden olacaktır.

Hamilelikle ve Doğumla İlgili Bilgi Edinin

Hamilelik ve doğumla ilgili seminerlere katılın ve doğru ve güvenilir kitap ve dergi gibi kaynaklardan bilgi edinin. Aklınıza takıltığı konuları mutlaka doktorunuza danışın.

Nasıl Doğum Yapacağınıza Karar Verin

Bu konuda sizin ve bebeğiniz için en iyisi ne ise onu seçin. Tabi ki bu seçimi doktorunuzla yapmanız gerek. Taki de en sağlıklı olanı normal yapmak. Anne bebeği için sayısız faydası olan normal doğum herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ilk tercihiniz olmalıdır.

Kegen Egzersizi Yapın

Normal doğum yapmak için önemli noktalardan biri olan kegen egzersizidir. Bu egzersizi şöyle yapabilirsiniz. İdrarınızı tutuyormuş gibi vajinal kaslarınızı sıkın ve 1 den 10 kadar sayın. Gün içinde belli aralıklarda bunu yapın.Rahim kaslarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Birde bu işlemi yapmadan önce mesane boş olmasına dikkat edin.

Bol Bol Hurma Yiyin

Hurmanın içerdiği özellikler sayesinde daha kolay doğum yapabilirsiniz. Normal doğum istiyorsanız hamilelik süresinde düzenli hurma tüketin.

Doğumdan Önce Duş Alın

Sancılarınız yavaş yavaş başladı. Eğer müsaitseniz ve hava soğuk değilse hastaneye gitmeden önce bir duş alın. Alınan duş vücudunuzun ve kaslarınızı gevşemesine sağlayacak. Daha rahat doğum yapacaksınız.

Nefes Egzersizi Yapın

Not: Kolay doğum aslından kişiden kişiye değişir. Çünkü her insanın ağrı eşiği farklıdır. Şunu unutmayın bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şey bitecektir.