Kolik Bebek Nedir? Nedenleri Kolik Bebek Belirtileri

Kolik bebek nedir, nedenleri, kolik bebek belirtileri ve nasıl uyutulur, ne yapmak gerekir, tedavisi varmıdır, hastalık ne zaman geçer,

Kolik Bebek Nedir

Hayatın ilk dönemlerinde bebeklerin özellikle geceleri uzun süren ve sebepsiz ağlamalarına tıp dilinde kolik denmektedir. Kolik’te asıl önemli olan vurgu ortada görünür hiçbir nedenin olmamasıdır.

Aslına baktığımızda tüm bebekler ağlamaktadır ancak bu normalden uzun ve her gece tekrarlayan ağlamalar, yüksek sesli ve kesilmeyen ağlamalar olduğunda biz bunu kolik bebek olarak adlandırıyoruz. Bebeklerin geneline baktığımızda beşte birlik kısmın kolik olduğunu görüyoruz. Cinsiyet fark etmeksizin kolik bebek eşit oranda görülmektedir.

Genel olarak bebeğin iki yada üçüncü aylarında en yüksek seviyeye geldiği dönemlerdir. 6 aylık bir döneme girildiğinde kolik bebek kendiliğinden geçmektedir.

Kolik Nedenleri ?

Genel olarak uzmanlara koliğe neyin sebep olduğunu sorduğumuzda tam net bir cevap verememektedirler. Ancak bazı etmenlerin sebep olacağı konusunda hem fikirler. Gelin bunlar neler beraber inceleyelim;

  • Bebeklerde yeni gelişmekte olan sindirim sistemi, rahatsızlığa neden olduğu için bebekler bunu ağlayarak ifade ediyor olabilirler. Bu sebeple kolik meydana gelebilir.
  • Reflü rahatsızlığı bebeği rahatsız ettiği için bu duruma sebep olabilmektedir.
  • Bebekte yoğun bir gaz olabilmektedir. Bu gaz bebeğinizi ekstra rahatsız edebildiği için ağlamaları yoğun olabilmektedir.
  • Yeni doğan bebekler çevresini sürekli izlerler ve çevresinde anlam veremediği onu uyarıcı pek çok etmen vardır. Bu etmenleri anlamlandıramadığı için ağlayabilmektedir.
  • Bazı yapılan araştırmalarda aile bireylerinin sigara kullanımı ve sigara kullanımından sonra bebeği öpmesi, sevmesi gibi durumlar bebeği rahatsız edebilir. Bunların yanında anne sütü veya mamalardan kapabileceği alerjinin koliğe neden olabileceği açıklanmıştır.

Kolik Bebek Belirtileri

Aileler yeni doğan bebeklerinin gelişimi konusunda oldukça endişeli tavırlar sergilemektedir. Kolik ağlama ve normal ağlama arasındaki farkı çoğu zaman bilmek isterler ancak bunu ayırt etmekte oldukça zorlanırlar.

Sizlerde bebeğinizin kolik olabileceğinden şüpheleniyorsanız size verdiğimiz listeye bir göz atın. Böylelikle ayrımı kolaylıkla yapabileceksiniz. Kolik bebekler’in davranışları şu şekildedir;

  • Kolik bebekler ağladıkları zaman sırtlarını yay gibi gererler. Bu davranış kolik bebek vakasını anlamak için oldukça önemlidir.
  • Ağladıkları an yüzleri ciddi şekilde kızarmaktadır ve acı çekiyormuş gibi bir ifadesi vardır.
  • Bacaklarını sürekli olarak bir uzatır bir karnına çekerler.
  • Ağladıkları an yumruklarını sıkarlar ve ağlama kesilene kadar bu durum devam eder.
  • Ağladıkları an yumrukları sıkı şekilde kol ve bacaklarını savururlar.

Kolik Bebek Nasıl Uyutulur

Bebeğiniz ağlarken mutlaka ama mutlaka sakin kalmalısınız. Heyecanlı bir durumdaysanız bebeğiniz de bu durumdan etkilenecektir. Bebeğinizin güvenli bir yere koyarak hafifçe sallamaya başlayın. Onu sarsacak sarsıntılara karşı dikkatli olmalısınız. Bulunduğu ortamda onu endişelendirecek bir sesin olmamasına dikkat edin. Kısa bir süre sonra ağlamasının kesildiğini göreceksiniz.

alakalı yazılar