Konjonktivit Nedir? Göz Hastalığı Konjunktivit Tedavisi

Konjonktivit Göz Hastalığı Nedir? Çeşitleri Alerjik, Viral, Bakteriyel Konjunktivit Belirtileri, Göz Hastalığı Tedavisi ve ne iyi Gelir.

Konjonktivit Göz Hastalığı Nedir?

Konjoktiva terimi gözün içerisinde yer alan göz beyazını kaplayan kısım ve göz kapağının iç kısmını kaplayan ince zara denilmektedir. Bu zarın iltihaplanması sonucunda oluşan duruma ise, konjonktivit göz hastalığı denilmektedir.

İltihaplanmaya bağlı olarak, bu göz rahatsızlığında göz beyazında kızarma ve kaşınma oluşmaktadır. Ayrıca yanma ve göz kırpmalarında batma hissi de oluşmaktadır. Konjonktivit göz rahatsızlığı bir gözde olabildiği gibi iki gözde de meydana gelmektedir.

Konjonktivit Göz Hastalığı Çeşitleri

Alerjiye Bağlı olarak oluşan Konjonktivit

Alerjik durumu olan kişilerde vücudun vermiş olduğu tepkidir. Bu tepki göz ve çevresinde görülmektedir. Polen, toz, çim ve hayvan tüyüne alerjisi olan bünyelerde göz ve çevresinde görülen konjunktivit göz hastalığı türüdür. Kaşıntı ile kendini mevsimsel süreçlerde göstermektedir. Gözde ödem oluşumuna ve geçici görme kaybına neden olabilmektedir. Alerjen durumlardan uzak durma bu tür konjonktivit göz rahatsızlığını ortadan kaldırmaktadır.

Bakteriye Bağlı Oluşan Konjunktivit

Gözde bulunan zarın bakteriye bağlı olarak iltihaplanması sonucu oluşan konjonktivit göz rahatsızlığıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak görülen rahatsızlıkların göz ve çevresinde iltihap şeklinde oluşumudur. Bu rahatsızlık bulaşıcılık göstermektedir. Genellikle yenidoğan bebeklerde ve çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır.

Viral Olarak oluşan Konjunktivit

Virüslere bağlı olarak ortaya çıkan ve tek gözde başlayarak ikinci göze de bulaşan konjonktivit göz hastalığıdır. Bu hastalığın bulaşma riski oldukça fazladır. Adeno virüslerin bağlı bulunduğu bir göz rahatsızlığı şeklidir. Göz şişmesi ve yaşarması, sulu çapaklanma şeklinde kendini göstermektedir.

Konjonktivit Göz Hastalığı Belirtileri

  • Göz sulanması
  • Ağrı, batma, yanma ve kaşıntı
  • Gözde aşırı çapak oluşumu
  • Göz kapağında kabuklanma

Konjunktivit Göz Hastalığı Tedavisi ve Ne İyi Gelir

Ilık ve nemli bez ile sürekli olarak hijyenin sağlanması ve göz temizliğine dikkat edilmesi konjunktivit göz hastalığına iyi gelen durumlar arasında gösterilebilir. Ellerin sık ve detaylı bir şekilde yıkanması, kişisel temizliğe dikkat edilmesi bu göz rahatsızlığının oluşum riskinin önüne geçmektedir. Bunun yanında damla tedavileri ile de anında iyileşme görülmektedir.

Göze uygulanan soğuk kompresler göz rahatsızlıklarının önüne geçmesinde ve gözün rahatlamasında kullanılmaktadır. Göz damlaları ile kolayca çözümlenebilecek bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca ileri düzey konjunktivit göz rahatsızlıklarında antibiyotik tedavisi ile birlikte göz damlaları, bu göz hastalıklarından ani kurtulmaya yarayabilmektedir. Antibiyotik tedavisi bulaşıcı olan konjonktivitlerin önüne geçmek için ileri derecelerde kullanılmaktadır. Bir hafta 10 gün içerisinde tedavisi gerçekleşen konjunktivit göz hastalıkları iyileşme göstermektedir.

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler