Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Özellikleri  Nelerdir? Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir?Kuşburnu Nerelerde Yetişir? Kuşburnu Çayının Zararı Var Mıdır? Kuşburnu Çayının Nasıl Yapılır? kuşburnu hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kuşburnunun Özellikleri 

Gülgiller familyasından olan kuşburnu 1,5-3 metre arası uzayabilen gövdesi ve dalları dikenli olan küçük bir ağaççıktır. Kenarları dişli ve oval biçimli yaprakları ilkbaharda başlayıp yaz boyunca açmaya devam eder. Açık ya da koyu pembe küçük çiçekleri etrafa hoş bir koku yayar. Bu çiçekler olgunlaşınca taç yaprakları dökülür ve 1,5-2 cm büyüklüğünde kırmızı ve parlak bir meyveye dönüşür. Bu meyveye kuşburnu denir. Kuşburnu halk arasında köpek gülü, yabangülü, gülburnu, deligül gibi isimler ile anılır. Latince adı Rosa Canina olan kuşburnu meyvesinin içinde küçük çekirdekler bulunur. Kuşburnu olgunlaştıkça içindeki küçük çekirdeklerde olgunlaşmaya devam eder.

Kuşburnu Çayı Faydaları Nelerdir?

C vitamini ve şifa deposu olan kuşburnu çayı enfeksiyonlara karşı korur ve vücut direncini artırır. Bahar yorgunluğuna karşı en iyi doğal ilaçlardan biridir.

Kuşburnu çayı demlenip ılık ılık içilirse vücuttaki toksinler yok olur. Safra kesesi, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında takviye edici olarak kullanılabilir. Kuşburnu çayı kansızlığa oldukça faydalıdır. Özellikle bayanlar aybaşı dönemlerinde kuşburnu çayını demleyip içerlerse vücutları tekrar kan depolar.

Kuşburnu çayı içimi vücutta laksatif etki yaratabilir. Bu yüzden kabızlık sorunlarında içilmesi faydalıdır. Kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmez.Kuşburnu çayı C vitaminin yanı sıra A,B,E,K vitaminleri ile magnezyum ve demir açısından zengindir.

Yapılan son araştırmalara göre kuşburnu çayı vücudu kanser hücrelerine karşı korumaktadır. Bütün bu faydalara ek olarak kuşburnu çayının katarakt rahatsızlığı ve diğer göz hastalıklarına karşı önemli etkileri vardır.

Kuşburnu Çayı Faydaları Arasında Cilde Etkisi 

Son yıllarda kuşburnu çayı ve çekirdeği ile yapılan doğal maskelerin popülerliği artmıştır. İçeriğinde A ve E vitamini olduğundan cilt hücrelerini besler ve sivilce oluşumunu engeller.1 çay kaşığı kuşburnu çayı,1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yağsız karıştırılır ve cilde sürülür. 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir. Bu maske cilde parlaklık ve pürüzsüzlük verir.

Kuşburnu Nerelerde Yetişir?

Kuşburnu nemlilik açısından zengin Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinin dağlık alanlarında yetişir. İç Anadolu Bölgesinin kuzey taraflarında farklı türleri de yetişmektedir. En çok yağış alan bölge Karadeniz Bölgesi olduğundan burası kuşburnu meyvesinin anavatanı denilebilir. Türkiye’ de kuşburnu türlerinin yüzde 57′ si Gümüşhane yetişmektedir.

Kuşburnu Çayının Zararı Var Mıdır?

Kuşburnu çayının insan sağlığını etkileyecek herhangi bir zararı yoktur. Yalnız tüketilmeden önce temiz ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

2-3 tatlı kaşığı taze veya kurutulmuş kuşburnu öncelikle güzelce bol su ile yıkanır. Yıkandıktan sonra havan ile iyice ezilir. 1 bardak su bir demliğe konur ve ardından ezilmiş kuşburnu çekirdekleri ile beraber eklenir. Kaynama noktasına gelince ocaktan alınır ve ılıyınca yudum yudum içilir. Arzuya göre şeker ya da bal ilave edilebilir.