Kuymak Tarifi Muhlama Nasil Yapılır

Tarifi Videodan İzleyebilirsiniz.

VİDEOYU  YOUTUBEDE  İZLE

Sabah Kahvaltınızı Şenlendirin

Karadeniz yöresine özgün olan bu lezzet herkes tarafında beğenilmektedir. Bir yiyen bir daha yemek isteyecektir. Son zamanlarda dışarıda yaptığınız pazar kahvaltılarında kuymak yapımı yaygınlaştı. Yolunuz karadenize düşerse kuymağın tadına bir de orada bakın derim Eminim bu lezzet size daha önceki yediğiniz kuymaktan güzel gelecektir. Kuymağı tabi ki evlerinizde de nefis lezzetli yapabilirsiniz ama karadenizin havasıyla kuymak birleşince daha farklı lezzetli oluyor sanki, Bu pazar şöyle değişik güzel ne yapsam diyorsanız yada kahvaltıya misafiriniz varsa mutlaka kuymak yapın derim. 

Not: Tarifimiz 2 Kişiliktir.

Kuymak Malzeme Listesi

  • 2 Yemek Kaşık Mısır Unu
  • 1 Yemek Kaşık Tereyağ
  • Kuymaklık Peynir (Çeçil veya Kolot)
  • 1 Su Bardağı Su
  • Yeterince Tuz

Kuymak (Muhlama) Nasıl Yapılır?

Teflon tavanız veya varsa bakır tavanızı ocağa koyun. Tavanızın içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyalım. Tereyağı eritelim.

Eriyen tereyağın üstüne 2 yemek kaşığı mısır unu koyun ve kavurun.

Tereyağını mısır unuyla kavurduktan sonra 1 su bardağı suyu yavaş yavaş koyun. Toplanma olmaması için sürekli karıştırın. Kuymağın tuzunu da ekleyin.

Ocağın altı kısık bir şekilde suyunu çekene kadar pişirelim.

Suyu çeken kuymağa peyniri ekleyin. Peynir eriyip, kuymağın üstüne yağ çıkınca altını kapatın. Sıcak sıcak servis edin soğumadan yiyin. Unutmayın kahvaltı sofranızda her şeyiniz hazırlanmış olsun. Son olarak kuymak yapımını bırakın. Kuymak soğursa lezzeti kaçar. Ekmeğinizi bandıra bandıra yiyin. Şimdiden herkese afiyet olsun.

Kuymağın Püf Noktaları

İlk öne kuymak yapımında malzemelerin kalitesi önemli karadeniz tereyağı, peyniri ve mısır unuyla yapılmış kuymağın tadı bir başka olur. 

Mısır unu alırken mutlaka kuymaklık mısır unu diye belirtin.

Bakır tavada kuymak yapacaksanız, tavanızı önceden ısıtın.

Tuz miktarını peynirin tuzluluk oranına göre ayarlayın.

Mısır ununu rengi dönene kadar kavurun.

Kuymak ve Mıhlama Arasındaki Fark

Kuymak mısır unu fazla koyarken, Mıhlama da ise kuymağa göre peynirini fazla koyarlar bence aralarında bir fark yok. Damak zevkiniz hangisi iyi geliyorsa onu tercih edin.  Kuymağa devam:)

Kuymak Kaç Kalori

Yediklerine dikkat edenler için orta büyüklükte 1 porsiyon kuymak 489 kaloridir. 🙁