Makaron Tarifi Renk Renk Makaron Yapımı

Makaron tarifi, nefis kurabiye makaron yapımı, hazırlanışı, malzeme listesi, püf noktaları, nasıl şekil verilir, pişirilmesi ve servis edilmesi

Makaron

Son zamanların popüler tatlısı makaron, dünyanın her yerinde üretilen ve tüketilen bir tatlı kurabiyedir makaron. Renk renk muhteşem görüntüleri ile insanları cezbeden bir görüntüsü olan bu kurabiyeler badem tozu (unu), yumurta akı ve şeker kullanılarak üretilen tatlılardır.

Makaron Malzeme Listesi

  • 200 gram badem unu
  • 200 gram pudra şekeri
  • 200 gram şeker
  • 8 cl su
  • 2 tane 80 gr yumurta akı

Makaron Tarifi Yapımı

Badem ununu ve pudra şekerini birlikte mutfak robotunda çekiniz. Böylece hem badem ununda olan büyük parçalarımız iyice ufalanmış olacak hem de bademimiz yağını salarken şeker onu emecek ve malzememiz daha iyi karışacaktır.İnceltilen badem unumuzu ve pudra şekerimizi elememiz gerekir.

Yumurta akına elediğiniz badem ununu ve pudra şekerini ekleyerek homojen bir hamur elde edin. Bu aşamada aroma veya boya eklenebilir.

Bir kaba su ve şekeri ekleyerek eritin ve karıştırmadan kaynatın. Böylece şurubu oluşturmuş oluyoruz. Şurup 118 dereceye geldiğinde yumurtamızın akını çırpıcı ile çırpmaya başlıyoruz.

Şurubumuz 115 dereceye geldiğinde kar gibi beyazlığı olan merengimizi,çırpıcımızı durdurmadan şurubu yavaş yavaş ekliyoruz. Karışımımız soğuyuncaya kadar çırpıcımızı düşük ayarda çalışmaya devam ettirmeliyiz.Böylece İtalyan merengimizi hazırlamış oluyoruz.

Makaronun Püf Noktaları

Tüm malzemelerimiz oda sıcaklığında olmalıdır.

Mutlaka bir şeker derecesi kullanmalıyız.

Merengimizin kıvamı kaşıkla kesilebilecek kadar katı olmalıdır.

Merengi hazırlarken hep aynı yönde çırpmalıyız.

Makaronlarımızı yaparken odamızın sıcaklığı değişmemeli,mutfağımızda esinti olmamalıdır yoksa makaronlarımız çatlar.

Merengi ve kurabiyelerimizi yaparken kullandığımız takım kuru olmalıdır.

İç dolgusu için rengi ne kadar baskın olursa olsun taze meyve kullanmamalıyız.

Makarona Nasıl Şekil Verilir

Tepsiye iki kat yağlı kağıt yerleştiriniz. Aksi takdirde makaronlarımızın alt tabanı tepsiye yapışır.

Makaron hamurunuzu bir sıkma torbasına koyuyoruz. Sıkma torbasına 8 mm’lik düz duy takarak 3-4 cm çapında daireler yapınız. Dairelerin arasında 1’er santim aralıklar bırakınız. Oluşan tepeciklerimizi düzeltmek için tüm sıkma işlemi bittikten sonra tepsimizi tezgaha hızlıca birkaç kere vurabiliriz.

Şekillendirdiğimiz makaron hamurumuzu 30 dakika bekletiyoruz. Bu sırada hamurumuzun üstü kuruyacak ve istenilen kıtır dış kabuk oluşumu ve makaronun etek yapması sağlanacaktır.

Makaronun Pişirilmesi

Pişirmeden önce 140 derecede önceden ısıtılmış fırın kullanılmalıdır.

Makaronlarımız 5.dakikada eteklenmeye,6. veya 7. dakikada makaronlarımızın rengi dönmeye başlayacaktır.

Renk değiştirme işlemi sırasında bazı makaronlarımızın daha çabuk piştiğini görürsek bu aşamada tepsimizi çevirmemiz gerekir. Bu işlemimiz makaronlarımızın her tarafının eşit pişmesine olanak sağlayacaktır.

Servise Hazırlama

Makaronlarımızın benzer büyüklük ve görünüşte olanlarını çift olarak ayırıyoruz. Aralarına kremamızdan koyup iki makaronu yapıştırın. Bir gece buzdolabında kaldıktan sonra daha güzel olacaktır.

makaron