Makyaj Nasıl Yapılır? Makyaj Hileleri ve İp Uçları Nelerdir?

Makyaj Nasıl Yapılır?  Hileleri Nelerdir? Makyaj İp Uçları Nelerdir? bu tarz sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj öncesi cildi makyaja hazır hale getirmek önemlidir. Makyaj öncesi temizlenmiş, toniklenmiş ve cilt tipinin makyaja hazır hale getirilmiş olması gerekmektedir. göz çevresi ve dudakların da nemlendirici ile nemlendirilmiş olması gerekmektedir. Kuru cildin üzerine yapılan makyajın cilt dökülmelerine ve alerjilere sebep olmaktadır. Bu nedenle makyaja başlamadan önce cilde gereken özenin verilmesi gerekmektedir. Makyaj yapılırken cilt tipi iyi tanınmalı ve o dönemin trendine uygun renk seçimi kullanılmalıdır.

Makyaj Hileleri Nelerdir?

makyaj nasıl yapılır

  1. Kapatıcı ürünler hilesi: Kapatıcılar ve fondöten, pudra tarzında kapatıcılık görevi gören ürünler, hemen sürülerek ciltteki kusurlar örtülür. Bu sayede makyajın üzerinde ince tefarruata girilmeden kolaylıkla kısa sürede  tamamlanmış olur.
  1. Kalıcı Ruj Hazırlama Hilesi: Normal rujdan kalıcı ruj hazırlamak için ruju dudağa birkaç kat sürmek gerekmektedir. Önce ruj sürülür, ardından dudağa pudra sürülerek ruj kapatılır. Üzerine tekrar ruj sürülür ve tekrar pudra ile kapatılır. Üç dört kat yapılacak bu işlemin ardından dudağa ruj sürülür ve gün boyu silinmeyen kalıcı ruj elde edilmiş olunur. Ayrıca bu işlem kalıcı rujun yanında dolgun dudakların da ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
  1. İnce burun hilesi: Burnun üzerine yukarıdan aşağı kemik bölgesine aydınlatıcı sürülür. Bu aydınlatıcı ile burnun ucuna ters üçgen şekilde ve burun kenarına da paralel çizgiler şeklinde bronzer uygulayıp yedirildikten sonra anında ameliyatsız ince buruna kavuşmuş olursunuz.
  1. Çekik göz hilesi: Kuyruklu eyeliner sadece iri ya da yuvarlak gözleri daha çekik ve küçük yapmak için kullanılmalıdır. Eyeliner çekebilmek için taşırmamak adına göz kapağına bant yapıştırabilirsiniz. Böylece kusursuz bir görünüm ortaya çıkacaktır.
  1. Dumanlı Göz Makyajı Hilesi: Dumanlı göz makyajı en az yarım saat süren bir makyaj uygulamasıdır. Fakat bu pratik bilgi ile dakikada hazır bir makyaj haline gelmektedir. Bu hileler göz kapağının dış kısmına duman oluşturacak yere göz kalemi ile küçük noktalar bırakarak dışarı doğru yedirdiğinizde siyahın buğusunu fark edebilirsiniz.

Makyajın İp Uçları Nelerdir?

Yağlı ve karma cilde sahip kişilerin içerisinde pudra barındıran fondöten tercihi yapmaları ciltlerinin daha mat bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Bu da aynı zamanda cilt yağlanmalarını ve parlamalarını önleyecektir.

Kuru cildi olan kişiler makyaj malzemesi seçiminde içerisinde nemlendirici özelliği bulunan ürünleri tercih etmektedir.

Ruj sürerken ağza konulacak bir kulak çubuğu rujun dışarı taşmasını önleyecektir.

Fondöten sürülürken ton farkını belirlemek için yanak ile boyun arasında kalan bölgeye fondöten sürülür ve sürülen birkaç numaradan hangisi boyun tenine daha yakın ise o ton tercih edilir.