Mavi Renk

Mavi renk, mavi üç asıl renkten biridir.  Işığın  ~ 590-560 nm dalga boyu ve ~ 510-540 Thz frekans aralığı mavi olarak görürüz. RGB Renk formatında bulunan 3 rengin en küçük dalga boyutuna sahip olanıdır.

Renk oluşumları cisimlerin renk pigmentlerinin gelen ışığın yansıtmaları ile oluşur. Mavi ana renk olduğu için içerisinde başka renk ışık dalga boyları yoktur.

Mavi

Mavi Renk Kodları Koordinatlarıt

RGB0,0,255
CMYK100,100,0,0
HSV240°, 100%, 100%
HEX#0000FF

Mavi Renk Anlamı

Mavi, güvenin, sorumluluğun, dürüstlüğün ve sadakatliğin sembolüdür. Sakinliği ifade etmesine karşın bir miktar kasvet oluşturabilir, Mavi gökyüzü ve denizin rengidir, bunları temsil eder.  Kötülülüklerden korunma amacı ile mavi taşlar kullanılmıştır tarih boyunca, bugüne geldiğimizde nazar boncuğu da bu sebeple mavi dir.

İnsanların kan akışını yavaşlattığı düşünülür, bu sebeple bir çok alanda mavi kullanılmıştır, mesela polis üniformaları bir çok ülkede mavi ‘den yapılmıştır, karşı tarafı sakinleştirmek niyeti ile, bazı ülkelerde köprü ayakları maviye boyanarak intiharları azaltmayı hedeflemişlerdir.

Mavi Mavi Masmavi renk

Erkeklerin en çok tercih ettiği renktir mavi, erkekler kadınlar üzerinde de en çok maviyi yakıştırır, yapılan bir araştırma da en çok mavi kadın kazakları daha çok satıldığımı tespit edilmiş.

Mavi renklerin içinde birincidir en öndedir. Dünyanın %8 ‘inin gözleri mavidir. 

inceliğin kibarlığın rengidir, üretkenliği, hayal kurmayı, ciddi olmayı, güven vermeyi ve de idealistliği benimseyenlerin rengidir. 

Mavi Rengin Psikolojisi

Renk psikolojisinde mavi güvenilen ve sorumluluk sahibidir. Kendi iç güveni de yüksektir. Özel ve iş hayatının her anında tertip düzen ister. 

Ruhsal ve bedenen huzurun bulunmasını sağlayan rahatlamanın teşviğidir.  Stresi karşı bu renk durur, mavi gökyüzünü izlerken, yada mavi denize bakarken manen ve fiziken bir rahatlama hissedilir bedende.

Mavi Mutluluğun Rengi

Sanatsal beceri ve yetenekleri harekete geçirir, sanatçıların ilham kaynağıdır.

Sağlık açısından nefes yollarına olumlu etkisi vardır, yüksek tansiyon hastalarında olumlu etkisi olduğu söyleniyor, 

Mavi her yönüyle stresten insanı huzura ferahlığa rahatlamaya taşır, bu sebeple mavi mutluluğun rengi olmuştur.

Mavi Renk Dekorasyon

Mavi dekorasyonda çok kullanılan bir renk olmasının en önemli etkeni oldukça fazla renk tonlarını içermesidir. Daha koyu tondaki maviler lacivert ve benzeri tonlar bulundukları ortamları daha kendinden emin etkisi verirken, açık mavi tonları olan renkler yani buz mavisi gibi renkler huzursal ve duygusal yönden ortamı daha iyi hale getirirler, daha orta mavi tonları tercih edildiğinde canlılık enerjik bir ortam oluşur.

Mavinin ve tonlarının hiç bir zaman eskimeyen bir görünüşü vardır, modasının geçtiğini düşünmezsiniz hiç bir zaman çünkü içinde barındırdığı enerji ve ağır başlıklık her daim trend olacaktır.

Alakalı Diğer Yazılarımız