Menekşe Çiçeği Özelliği ve Bakımı Nasıl Olur?

Menekşe Çiçeği Özellikleri Nelerdir? Menekşe Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır? menekşe hakkında aradığınız bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Menekşe birçok rengi bulunan, narin olan ama oldukça da fazla türeyen bir bitkidir. Oldukça hızlı çiçek vermesi ve çoğalması sayesinde bakımı kolay diye herkes tarafından tercih edilmektedir.

Renkleri oldukça çeşitlidir. Kendine özgü de kokusu bulunmaktadır. Oldukça narindir ve bakımını bilene gür ve top top çiçekler verir. Süs bitkisi olarak evlerimizde sıklıkla karşılaştığımız bir bitkidir. Saksıda yetişir, güneşi sever.

Dünyada tanımlanmış ve ismi konulmuş olarak 500 e yakın menekşe çeşidi bulunmaktadır. Tanımlanmamış endemik tür olarak da hala dünya üzerinde varlığını sürdüren çok menekşe çeşidi olduğu düşünülmektedir.

menekşe çiçeği

Özellikleri Nelerdir?

Dünyada birçok türüne rastlanılır.

Dönemlik olarak yaşayan çeşitleri bulunduğu gibi uzun ömürlü olarak da varlığını sürdüren çeşitleri bulunmaktadır.

Dünyada 500 çeşit bulunurken Türkiye’ de sadece 20 çeşit menekşenin türü bulunmaktadır.

Türüne göre bahçede olan evde olan ve balkonda olan dekoratif amaçlı süslemede de kullanılan menekşe türleri bulunmaktadır.

Gölgeyi ve serin ortamları oldukça fazla tercih etmektedir.

Hızlı çoğaltılabilir. Bir anda çoğalır ve boyu uzar.

menekşe çiçeği

Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşenin bakımı oldukça kolaydır. Zaten evlerde ve bahçelerde bakımının kolay olması nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çiçeğin gübreye ihtiyacı yoktur. Fazla sıcak ve fazla soğuk ortamları sevmez Bu nedenle serin ve gölge yerde tutulması gerekmektedir. Aşırı sıcak yaprakları yakar, aşırı soğuk ise çiçekleri döker.

Menekşenin bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda kolay bir şekilde yetiştirilmesi herkes tarafından keyifle karşılanır. Yalnız bu bitkiye bakım yaparken sulama şartlarını iyi bilmek gerekmektedir.

Suyu direkt olarak dökmek yerine altındaki kaba koyarak menekşenin kendisinin çekmesine izin vermek daha sağlıklı bir yöntemdir. Bu sayede de toprak sürekli nemli kalır. Çünkü menekşeler nemli toprağı ve nemli bölgeleri severler.

Toprağın kurumasına izin vermeden iki günde bir alt kabına su bırakmak her zaman nemli ve serin kalmasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında menekşe çabuk küsen bir bitkidir. Onu küstürmemek önemlidir. En çok küstüğü ve kurumaya başladığı durum ise, çiçeğin yerinin değiştirilmesidir.

Çiçek yeri değiştiği zaman anında yaprak dökmeye başlar. Bu nedenle mümkün olduğunca nemli, serin ve aynı yerde kalması bakımında dikkat edilmesi gereken kurallardır.

menekşe çiçeği

menekşe çiçeği