Mide Kanaması Belirtileri Mide Kanaması Neden Olur

Mide kanaması belirtileri nelerdir Nasıl olur, mide kanaması tedavi yöntemleri nedir detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Mide Kanaması

Sindirim sisteminde yer alan midede çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen kanamaların genel adıdır. Toplumda sıkça rastlanan rahatsızlığın çoğunluğu mide duvarında meydana gelen çatlama ve ülserler sonucu oluşur. Akut ve Kronik mide kanamaları şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Mide Kanaması Belirtileri

Mide kanaması kanamanın şiddetine göre belirtilerde farklılıklar gösterebilmektedir. Buna çoğu zamanda yaş faktörü de eklenebilir. Çok şiddetli belirtiler gösterebileceği gibi kimi zaman hiç belirti göstermeyebilir. Şimdi gelin sizlerle birlikte en sık karşılaşılan belirtileri inceleyelim.

Midede Tokluk Hissi

Mide kanamasının en sık görülen belirtilerinden biride midede tokluk hissidir. Hiçbir şekilde beslenmeseniz bile mideniz sürekli kendini tok hisseder ve buda sizin bitkin düşmenize sebep olur.

Kusma; mide kanaması belirtileri olabilir

Bu kusma şeklini diğerlerinden ayıran özellik rengindeki değişikliktir. Rengi kırmızı ve kahverengi olan kusmalar mide kanamasının en önemli belirtilerinden biridir.

Karın Bölgesi Üst Batında Ağrı

Hiç kesilmeyen karın bölgesi üst batında ağrı ve rahatsızlık duyulması ilk başta başka hastalıkları akla getirse de aslında mide kanamasının önemli belirtilerinden biridir.

Mide Ekşimesi ve Yanması

Mide ekşimesi ve yanması her zaman mide kanamasını işaret etmez. Sıradan bir rahatsızlığın da belirtileri olabileceği gibi mide kanamasının da belirtileri olarak gösterilmektedir.

Halsizlik; Mide Kanaması Belirtileri

Çoğu hastalığın belirtisi olan halsizlik mide kanamasının da başlıca belirtilerindendir. Genel olarak şiddetli kanamalarda kan kaybına bağlı olarak yaşanan halsizlikler olabildiği gibi hayat kalitesini düşüren ağrılar sebebi ile de olabilmektedir.

Baş Dönmesi; Mide Kanaması Belirtileri

Mide kanamasında belirti veren baş dönmesi psikolojik hastalıklarda oluşan yer ayaklarımın altından kayıyor şekli ile tabir edilmektedir. Yani her baş dönmesini mide kanamasına yormanız doğru olmaz. Fakat başta da belirttiğimiz gibi yer ayağınızın altından kayıyor şeklinde bir baş dönmesi hissediyorsanız bu mide kanamasının belirtilerindendir.

Göz Kararması; Mide Kanaması Belirtileri

Genel olarak baş dönmesi ile beraber hareket ederler. Baş dönmesi ve ardından gelen göz kararması mide kanaması olasılığını arttırmaktadır.

mide kanaması belirtisi

Mide Kanaması Nasıl Olur

Beslenme alışkanlıklarındaki düzensizliklerin yanı sıra bilinçsiz veya yanlış ilaç kullanımları mide kanamasını oluşturabilir. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı bu durumu tetikleyebilmektedir. Bununla birlikte yapılan son araştırmalarda stresin mide kanaması oranlarında artışa sebep olduğu açıklanmıştır.

Mide Kanaması Tedavisi

Hastaneye gittiğiniz anda midedeki kanamaya bağlı olarak gerekli görüldüğü an kan takviyesi yapılarak vücuttaki kan dengelenir. Damar yolu açılarak serum verilir. Endoskopi yöntemi ile mide incelenir. Gerekli görüldüğü taktirde endoskopi yanında cerrahi müdahale yapılabilir. Tedavi yöntemleri hastadan hastaya göre değişebilmektedir. Antibiyotik ile hastalığın tedavisi olabileceği gibi kimi durumlarda ameliyat zorunlu olabilir.