Ödem Nedir? Neden Ödem Oluşur ?

Ödem Nedir ?

Kısaca ödem nedir dersek; Vücudunuzda anormal bir şekilde dokularda ve cilt altında sıvı birikmesine ödem denir. Sıklıkla el, ayak ve özellikle de bacak bölgesinde oluşur. Ödem oluşumu sıklıkla yaz aylarında görülmektedir. Bunun nedeni yaz aylarında artan sıcaklık sebebiyle damarlarda genişleme oluşur ve damarlarda sıvı geçişi daha kolaylaşır ve sıvının birikmesine neden olur.

Ödemin aslında birçok sebebi olabilir. Su tüketimin azlığı, tuz tüketiminin fazlalığı, kadınların adet dönemleri, menopoz, hareketsiz yaşam biçimi, karbonhidratlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, hava değişimi ve hamilelik ödemlere neden olmaktadır. Ödem giderilmesi sadece daha bakımlı ve fit görünmek için değil, sağlığımız içinde çok önemlidir.

Vücuttaki sıvıların dengede olmaması durumunda karaciğer hastalığı, tiroit bezi hastalığı, böbrek hastalığı, kalp yetmezlik, venöz yetmezliği, idiopatik ödemlere yol açar. Mutlaka bu gibi durumlarda uzman doktorda yardım alınmalıdır.

Ödemin Belirtileri Nelerdir.

Çeşitli nedenlerle oluşan ödemleri belirtileri ödemin şekillerine göre  farklılık göstermektedir.

Pulmoner Ödem:

Akciğerde sıvının birikmesiyle oluşan ödem çeşididir. Bunun belirtileri nefes darlığı, nefes alamayarak uyanmak, düz yatış pozisyonunda nefes alamamak

Periferik Ödem: 

Ayak bileklerinde ve bacaklarda oluşan ödem şeklidir. Şişmiş olan bölgedeki cilt derisi parlak ve sıkıdır. Bu bölgeye parmakla baskı uyguladığınızda girinti oluşur buna periferik ödem veya çukur ödem olarak da adlandırılır. Genelde vücut şeklimizi değiştirerek bu ödemden kurtulabilir veya azaltmasına yardımcı olabiliriz. Örneğin yolculuk esnasında hareketsizlikten şişen ayaklar gibi.

Ödem Neden Olur?

Birçok nedeni olan ödemin insanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Ayaklarda oluşan ödem sonucunda ayakkabıların olmaması, yolda yürüyememek, akciğerlerde sıvı birikmesiyle oluşan ödemlerde nefes alımında zorluk gibi insan hayatını kötü etkilemektedir. Ödem özellikle kadınlarda adet dönemleri ve hamilelik dönemleri gibi faktörler sebebiyle daha fazla etkilemesine neden olmaktadır. Ödemlerin başlıca nedenleri tuz tüketiminin fazlalığı, aşırı kilo, hava değişliği regl dönemi, gebelik ve bazı hastalıklar neden olmaktadır.

Fiziksel Aktivitelerin Azaltığı

Maalesef hareketsiz yaşam birçok hastalıkların nedeni olmakla beraber kan dolaşımının yetersizliğine ve bu nedenle metabolizmanın yavaşlamasına, yavaşlayan metabolizma  sonucunda da el ve ayaklarda sıvı birikmesine ve şişmesine sebep olarak ödem oluşmasına yol açmaktadır.

Hamilelik

Hormonların değişmesi nedeniyle hamilelik döneminde kadınlarda su ve tuz birikmesine neden olup, el ve ayaklarda ödem oluşur.

Adet Dönemi

Adet dönemin yaklaşması ve adet dönemi içinde kadınların karın bölgesinde şişkinlik yaşarlar. Bu şişkinlik ödem oluşumunu sağlar.

Hava Değişimi

Yer değişikliklerinde kişilerde şişkinlik oluşumu sıklıkla rastlanılan şikayetlerden biridir. Ani soğuk ve sıcaklıkta insan bedeninde ödem birikmesine neden olmaktadır.

Aşırı Su ve Tuz Tüketimi

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi aşırı su tüketimi insanı vücuduna zararlıdır. Fazla su tüketimi böbreklerden süzülmez ve damar içi sıvının, damar dışına taşmasına neden olup ödem oluşumuna davetiye çıkarır.

Aşırı tuz tüketimi ise, su tutmasına yol açar ve ödemin en güç aldığı besin tuzdur. Bu nedenle gereğinde fazla tuz tüketiminde kaçınmalıyız.