Oruç Nedir? Farzları ve Sünnetleri Orucu Bozan Şeyler

ORUÇ Nedir? Hakkında bilgiler, Orucun Farzları ve Sünnetleri nelerdir,Orucu Bozan Şeyler nedir? 2019 yılı ramazan ayına sayılı günler kala tutacağımız oruç ile ilgili bilgiler.

ORUÇ Nedir?

Oruç, İslam’ın şartlarından biridir.

Peygamber efendimiz s.a.v. buyurmuştur: “Allah buyurur ki, her iyiliğe on mislinden yedi yüz misline kadar mükafat verilir. Fakat oruç Bana c.c. mahsustur. Onun mükâfatını ben vereceğim.”

Âyet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyurur: “Kendi arzularına sabredenlerin mükâfatı hesapsız verilir.” (Zümer/10)

Yine Peygamberimiz s.a.v. buyurdular ki: “Sabır imanın yarısıdır. Oruç da sabrın yarısıdır.”

“Oruçluların ağızlarının kokusu Allah katında misk kokusundan güzeldir. Allah onların hakkında der ki: Kulun yemesini, içmesini, şehvetini Benim c.c. için bıraktı. Onun mükâfatını da ancak Ben veririm.” (Buhari, kitap 39, bab 2)

Oruç hakkında bir başka hadis-i şerif de şöyledir: “Kan vücutta dolaştığı gibi şeytan da insanın içinde dolaşır. Onun yolunu ancak oruçla daraltırsınız.” (Buhari, Müslim)

Orucun Farzları

Orucun farzı üçtür

1- Oruca niyet etmek.

2- Orucumuzun niyetini, ilk ve son vakitler arasında yapmak.

3- İmsak vakti girdiği yani tan yeri ağarmasından itibaren, güneşin batmasına kadar geçen zamanda, orucu bozacak bütün her şeyden uzak durmaktır.

Oruç Hakkında bilgiler 

Ramazan ayının ilk gününü yani hilâlini araştırıp yirmi dokuz mu yahut otuz mu çektiğini anlamak gerekir. Ramazan ayının hilâli hakkında güvenilir bir şahsın sözüyle amel edilebilir. (Günümüzde orucun başlangıcı hakkında TC Diyanet İşleri Başkanlığı’na uyulmaktadır.)

Niyet etmek orucun farzları arasındadır. İnsan her gece; tutacağı orucun Ramazan orucu olduğunu, farz olduğunu ve bu farzı eda ettiğini bilmeli; öylece niyet etmelidir. Hanefi fıkhına göre geceden niyet şart değildir fakat gündüz zeval vaktine kadar niyet edilmelidir. Dil ile söylenmese de kalp ile niyet edilmesi yeterlidir.

Orucu Bozan Şeyler

Bile bile vücut içine bir şey sokmak orucu bozar. Ama kan aldırmak, sürme kullanmak, kulağına mil sokmak ve zekerine pamuk koymanın oruca zararı yoktur. Zira bâtın, bir şeyin yerleştiği yerdir. Dimağ, karın, mide ve mesane gibi..

Orucun bozan şeyler arasında eşiyle cima etmekte vardır. Eğer erkek hanımıyla guslü icap ettirecek kadar muamele ederse orucu bozulur.

Herhangi bir şekilde kişiden  gelen menide orucun bozan şeyler arasındadır. Yani örneğin hanımıyla cimadan başka bir yolla yakınlaşmak suretiyle kendisinden meni gelirse bu da orucu bozar.

Kasten kusmak. Kişi eğer istemeyerek kusarsa orucu bozulmaz. Nezle vb. sebeple boğazındaki balgamı dışarı çıkarırsa orucu bozulmaz. Zira bunun gibi şeylerden sakınmak güç olur. Ancak ağza geldikten sonra kasten geri tutarsa o zaman orucu bozulur.

Orucun Sünnetleri

Sahuru geciktirmek, iftarı acele etmek orucun sünnetleri arasındadır. (Tabi ki oruç vakti girmeden önce şüpheye düşmeyecek vakitte yemeyi içmeyi bırakmalı. Orucu da iftar vakti ezan okununca dua ederek açmalı.)

Orucu hurma yahut su ile açmak sünnettir.

Ramazan ayında oruçlu iken fakirlere sadaka vermek, yemek yedirmek sünnettir.

Kur’an-ı Kerim okumak orucun sünnetlerindendir.

Bilhassa Kadir gecesinin bulunduğu son on günde itikâfa girmek de orucun sünnetleri arasındadır.