Pişi Tarifi

Kolay Pişi Tarifi

Genelde bizi çocukluğumuza götüren tariflerden biride pişidir. Eskisi gibi sık sık yapılmasa da ailecek yapılan pazar kahvaltılarında yerini alır. Pişi şöyle peynir, domates ve maydanoz gibi yeşilliklerle nede güzel gider değil mi? beş çaylarında da tercih edin pişi hem yapımı kolay hemde az malzemeyle mükemmel bir tat ortaya çıkarabiliriz. Pişi yapılırken endişe ettiğimiz kalorisi yüksek ve yağlı olmasıdır. Bunun için yapmanız gereken hamurun yumuşak ve hamuru kızaracağı yağın kızgın olması gerekir. bu sayede hamur daha az yağ çeker. Dilerseniz pişi tarifine geçelim.

Pişi Yapılışı İçin Gerekli Malzeme Listesi

1 adet yumurta

1,5 su bardağı yoğurt

1 adet kabartma tozu

1 çay kaşığı tuz

Aldığı kadar un

Yağ Çekmeyen Puf Puf Pişi Tarifi

Pişi Nasıl Yapılır

Yoğurma kabına ilk önce 1 adet yumurtayı alın güzelce çırpın, sonra 1,5 su bardağı yoğurt, 1 adet kabartma tozunu, 1 çay kaşığı tuz ekleyin. 

Daha sonra karışıma azar azar un ekleyin yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun.

Hamuru yarım santim kalınlığında açalım. 

Elde ettiğimiz hamuru bıçak yardımıyla kare kare, bardağın ağzıyla yuvarlak veya şekilli kalıplarınız varsa kalplı yani istediğimiz şekil verebilirsiniz. 

Şekil verdiğimiz hamuru kızgın yağda arkalı ve önlü kızartın. Puf puf olan yağ çekmeyen pişiyi deneyeceklere afiyet olsun.

Püf Noktalar

Yağ çekmeyen puf puf pişi için unu azar azar ekleyin. Hamur kulak memesi kıvamında yumuşak bir hamur elde edin. Kızartacağınız yağın kızgın ve bol olması yağın az çekmesine ve daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Aramalar: pişi, pişi tarifi, pişi nasıl yapılır, pişi yapılışı, kolay pişi tarifi, kolay pişi yapımı, yağ çekmeyen pişi tarifi, pişi yapımı