Plastik Kullanımı Azaltmak İçin Neler Yapılmalı

Plastikten Kurtulma Zamanı

Bu dünyada biz yaşıyoruz, yine bu dünyayı bu kadar kirleten bizleriz. Bu kadar plastik kullanımı soruncunda çevremizin kirlenmesi imkansız duruma geliyor. Yapılan araştırmalar korkunç gerçekleri göz önüne seriyor. Her yıl 1 trilyon plastik torba üretiliyor. Bu üretim maalesef 700 canlı türünün yok olmasına neden olan sorunlardan biri haline geliyor.. Özellikle bu konudan deniz canlıları etkilenmektedir. Okyanusta her mil kareye 46 bin plastik atık oluştuğundan sonucun ne kadar kötü olduğunu siz düşünün. Plastik Kullanımı Azaltmak İçin Neler Yapılmalı bu konuda bilinçlenmeliyiz.

Hayatımızı kolaylaştıran plastiklerin kullanım alanları gittikçe artmakta bunun içinde kendimiz bir birey olarak hiç bir önem almıyoruz. Artık plastik ürünleri o kadar çok kullanıyoruz ki hayatımızın bir parçası olmuş. Sürekli kullan at plastik eşyalar kullanıyoruz. Belkide saniyelik kullandığımız bu ürünler çevremize ne kadar zarar veriyor. Örneğin piknik alanlarında yıkama derdi olmasın diye plastik bardak, çatal, kaşık ve tabaklar kullanıyoruz. Yine çocuklarımızın doğum günlerinde renkli plastik tabak ve bardaklar veya mevlitlerde manzara aynı ya sürekli kullandığımız pet şişeli sulara ne delinmeli ve her alışverişte ayrı ayrı kullandığımız poşetler, evimizde kullandığımız mutfak eşyaları ve çocuklarımızın oynadığı oyuncaklar hep plastikten oluşuyor. Bazen o kadar dikkatsiz oluyoruz ki aldığımız o plastik eşya o kadar pis kokuyor ki anlatamam kullanmadan atabiliyoruz. Bu nedenle plastik konusunda biraz daha dikkatli olmamız gerek helede o pis kokulu plastikler sağlığımızı çok olumsuz etkiliyor.

Pet şişelerden içilen sular meme kanserine yol açıyor, Kötü yapılan plastikler cilt kanseri solunum yolları rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor. Bu konularda neler yapmamız gereken bu konularda kamu spotları düzenlenmeli ve halk bu konuda bilinçlendirilmelidir. Geri dönüşüm için gerekli teşvik yapılmalı ülkemizde maalesef geri dönüşüm %10 bile değil geri kalan bütün %90  kısım doğaya atılmakta ve doğamızda yıllarca kaybolmadan kalmaktadır.

Plastik Kullanımı Azaltmak İçin Neler Yapılmalı

Pet Şişe Kullanmayın.

Yapılan araştırmada su içtiğimiz pet şişeler 90’lı yıllarda patlama olmuş, bu patlama sonucunda plastik atıkta doğru orantılı olarak çok artmış. Plastik şişelerin yapımında kullanılan kimyasallar insan vücudunun hormonlarını değiştirmektedir. Bu nedenle kendinize bir matara veya sağlıklı cam şişelerde su içmeye özen gösterin.

Pipet

Son 25 yılda 6 milyon pipet  üretildiğini biliyor muydunuz. Plastik içerdiği için pipetler içeceklerimiz daha sağlıksız bir hale alıyor. Bu nedenle pipet kullanmayın. 

Çanta 

Cebinizde veya arabanızda bez çanta bulundurun. Bu sizin plastik poşet almanızı engelleyecek ve bu şekilde çevremize bir fayda sağlayamıyoruz bari zararımız dokunmasın. 

Microbead İçeren Güzellik Ürünleri

5mm geçmeyen mikro plastiklerde oluşan bu ürünler cilt güzelliğinde, kişisel ürünlerde ve diş macunlarında kullanılmaktadır. Bu ürünler suyu kirletir ve suda yaşayan canlılara zarar verir.

Poşetleri Yıkayın.

Poşet kullanmanız gerekiyorsa mutlaka bu poşetleri yıkayıp tekrar tekrar kullanabiliriz. 

Strafor Kullanmayın

Özellikle yemek muhafaza edilmemeli çünkü içerdiği kimyasaller yemeklerinize bulaşmaktadır. Bu da sağlığınız için çok zararlıdır.

Not :Kullan At Malzemelerinden Uzak Durun