Propolis Nedir? Propolis Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Propolis Nasıl Kullanılır? Propolisin Fiyatı, Zararları ile ilgili sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Birçok kişi tarafından merak edilen genelde arı polenleriyle çok karıştırılmaktadır. Bu nedenle yazımıza propolisin ne olduğunu anlatarak yazımıza başlayalım.

Propolis Nedir? 

Bitki sapları, yaprakları, tohumlarından arıların ürettiği antimikrobiyal ve antioksidan özelliğine sahip olan, kovanların iç temizliğinde ve kovada oluşan çatlak ve boşlukların kapanması için kullanılan yapışkan kahverengi ve yeşilimsi ürüne propolis nedir. Arıların reçinesi olarak isimlendirilen propolisin araştırmalara göre 300′ den fazla bileşik tespit edilmişti

Arılar, kovanlarına dışta gelecek mikrop, bakteri ve mantar gibi tehlike arz edecek şeylerde korumak, çatlak boşlukları kapatacak için ve kovanın iç duvarlarını düzeltmek için kullanırlar.

Bazı arı türleri propolis biriktirirken, bazı arı türleri propolisi biriktirmez. Örneğin tropik bölgelere olan arılar biriktirmezler.

Arıcılar kovandaki balı aldıktan sonra propolis kazıyarak alırlar. Bazı işlemden geçtikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

Propolis Faydaları

İnsan sağlığına sayısız faydası olan arıların yaptığı propolisler de inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Milattan önce 350′ ye kadar kullanımı uzayan Yunanlılarda apse sorunlarında, Asurlularda ise yara ve tümörlerde rahatsızlıklarda kullanılmıştır. Propolisin faydalarını  saymaya çalışırsak;

Propolis Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan bağışıklık sistemini güçlendirir. Propolisin tüketimi soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları ile savaşır ve daha hızlı iyileşme sağlar.

Propolis Tırnak Enfeksiyona İyi Gelir

Yapılan araştırmalara göre tırnak enfeksiyonu kullanılan ilaçlardan propolisin daha etkili olduğu gözlenmiştir.

Kan şekeri

Kan şekeri arttıran emzimleri olumsuz yönde etkiliyerek etkisini azaltmaktadır.

Kanser

Propolisin, CAPE bileşenleri servical ve prostat gibi kanser türlerinin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği tespit edilmiştir.

Antibiyotik Görevi Sağlar

Yapılan araştırmalara göre güçlü bir antibiyotik olan ve bakteri karşı etkili olan propolisin doğal bir antibiyotiktir.

Cilde Etkisi

Propolisin cilt üzerinde sayısız faydaları mevcuttur. Onlarda bazılar sunlardır;

Antibakteriyal özelliği ile sivillerle mücadele eder.

Yaraları ve güneş yanığına iyi gelir.

Cildi nemlendirir

Siyah noktaları temizler

Ciltteki mantar oluşumuna engeller

Yaraların iyileşmesini sağlar.

İltihaplara Karşı Etki

Vücutta oluşabilen her türlü iltihabın geçmesinde yardım olur. Diş, kulak, mide iltihaplarında önemli derecede olumlu etki sağlar.

Ufak Yanıklar

Yapılan araştırmalara göre küçük yanıklarda kullanılan kremlerle propolisin aynı etkiyi gösterdiği gözlenmiştir.

Kulak Enfeksiyonu

Propolisin içinde bulunan kafeik asit fenetil ester özelliği sayesinde iç kulak iltihaplını hafiflettiği tespit edilmiştir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Tentür ve kapsül olarak satılan propolisin  insan sağlığı üzerinde tamamlayıcı etkiye sahiptir. Ne kadar güvenle tüketilir denilse de alerjik reaksiyonla karşılacabilirsiniz bu nedenle doktorunuza danışmadan tüketmeyin.