Rahim Filmi (HSG) Nedir? Nasıl Çekilir?

Rahim Filmi Nedir? İlaçlı Rahim Filmi Nedir? Nasıl Çekilir? Neden İstenir? Çekilmeden Önce Neler Dikkat Edilmeli?

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Genelde halk arasında İlaçlı Rahim Filmi olarak bilen tıpta ise Histerosalpingografi (HSG) olarak adlandırılan tüplerin ve rahim içinin kontrast madde verilerek radyolojik yöntemle incelenen yöntemdir.

Histerosalpingografi (HSG) Nerede Çekilir.

Bu filmi görüntüleme merkezlerinde ve hastanelerde çekilebilir ama uzman kişiler tarafından çekildiğinden emin olun  bu nedenle iyi araştırın ki çıkan sonucunuz doğru olsun.

Histerosalpingografi (HSG)  Çekilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Adet bittikten  3-4 gün sonra çekilmelidir.

Bu işlemde kişinin aç-tok olmasının herhangi bir önemi yoktur.

İşlem genel anestezi altında yapılıyorsa kişi en az 6 saat aç olması gerekir.

Herhangi bir ağrı olma ihtimaline göz önünde bulundurarak doktorunuza danışarak işlemden yarım saat önce ağrı kesici alabilirsiniz. Taki ki de bu işlem genel anestezi altında yapılmıyorsa, genel anestezi altında en az 6 saat açlık gerekmektedir.

Rahim Filmi Neden İstenir?

Bu işlemin istenme nedeni rahim kanseri, gebelik düşükle sonlanması, kısırlık gibi sorunlarda istenir. Tüpleri kapalı bir bayanın hamile kalma olasığı azdır. Bu işlem sonucunda tüpleri açılabilir. Kişi herhangi bir tedavi olmadan hamile kalabilir.

Histerosalpingografi (HSG) veya İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Bu işlem röntgen bölümünde çekilmektedir. Bu işlemde size jinekolog ve röntgen teknisyeni eşlik etmektedir.

Bu işlemde görüntüleme cihazında görüntülenen sıvı (kontrastlı madde) rahim ağzından verilen rahim içine ve tüplere görüntülenebilir hale getirir. Kullanılan bu sıvının içeriğinde genelde iyot tuz bulmaktadır. İyot X ışınlarını tutmaktadır. Bu sıvının kokusu ve rengi yoktur. Kişiye zarar verebilecek bir sıvı değildir.

Bu sıvı rahim ağzından basınçlı verildiğinden dolayı tüplerde mukus gibi engelleyici yapıları temizlemeyi sağlar. Bu sayede bu işlemin tedavi edici özelliği de bulunmaktadır.

Bu işlem ağrı olup olmaması kişinin ağrı eşiğine göre değişmektedir. 

Bu uygulama en fazla 15 dakikayı bulmamaktadır.

Kişi işlemden sonra normal yaşantısına devam edebilir.

Bu işlem nedeniyle 1-2 gün hafif kanamalar görülebilir.

Ağrınız varsa eğer, doktorunuza tanışarak ağrı kesici alabilirsiniz. 

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Bu Filmi çekilmesi gereken kişinin ilk sorduğu soru ağrılı bir işlemidir. En merak edilen ve sık sık sorulan bu soru için aslından bir şey demek zor. Bu işlem ağrı olup olmaması kişinin ağrı eşiğine göre değişmektedir. Kısmen bir ağrı olmaktadır. Dayanılmayacak bir ağrı söz konusu değildir. Tabi ki kişinin yapısı göz önüne alınarak genel anestezi uygulanabilir.