Reflü Belirtileri Nedir? Reflüye ne iyi gelir? Tedavisi

Reflü hastalığı nedir? reflümüyüm, reflüye ne iyi gerlir, nasıl geçer, belirtileri nelerdir, reflü yastığı, yatağı nasıl olmalı, tedavisi, ilaçları ve ameliyatı hakkında bilgiler.

Reflü Nedir?

Günümüzün en yaygın mide problemlerinden biride reflü şikayetidir. Midede oluşan asidin mideden yukarı çıkarak yemek borusuna geri gelmesidir. Birçok insanda bu hastalık, psikolojik kökenli bir mide sorunu olabildiği gibi patolojik şekilde de kendini gösterebilmektedir.

Patolojik şekilde gelişen bu sorun hastalara büyük rahatsızlık yaşatmaktadır. Tıp diliyle, gastroözfageal reflü olarak bilinir. Çağımızda reflü daha bebeklik çağından itibaren ortaya çıkabilmektedir. Hemen herkeste kendini gösterse de mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Önemsenmeyen hastalık ilerleyen safhalarda can sıkıcı durumlara sebep olur.

Reflü Belirtisi?

Bu rahatsızlık, hastalar tarafından bazen kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Bunun en büyük nedeni sırtta ve kolda ağrı hissi oluşmasıdır. Reflü belirtisi olarak karşımıza çıkan en yaygın durum yanma sorunudur. Hastalığın önemli belirtilerden biride, ağıza mideden gelen acı sudur. Bu ekşimsi su, doktorların direk sorduğu sorulardan biridir.

Bunun yanı sıra bazı kişilerde nefes darlığı oluşturmaktadır. Nefes darlığı reflülü hastalara oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Bu yüzden astım krizlerini etkilemektedir. İnatçı kuru öksürükte hastalığın en önemli belirtileri arasında ilk sıralardadır. Elbette ki reflünün şikâyetleri arasında mide ağrısı, geğirme, ses kısıklığı ve ağız kokusu da bulunmaktadır.

Reflünün Belirtileri Listesi

  • Yemek borusundan boğaza yanma hissi
  • Ağıza mideden gelen acı su
  • Bazı kişilerde nefes darlığı
  • İnatçı kuru öksürük
  • Mide ağrısı yaşanabilir
  • Geğirmeye olabilir
  • Ses kısıklığı yaşanabilir
  • Ağız kokusu oluşur

Reflüye ne iyi gelir, nasıl geçer

Birçok hasta reflüye ne iyi gelir sorusuyla çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu rahatsızlık nasıl geçer, diye tavsiyede bulunmak gerekirse ilk olarak yatış pozisyonunuzda değişiklik yapmanız gerekecek. Kullandığınız yastıkların yüksek olması reflünün yol açtığı sorunları azaltmakta büyük rol oynayacaktır.

Doktorunuzun önermiş olduğu reflü diyeti mide şikâyetlerinizin azalmasında büyük katkı sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken çok önemli konulardan biride yemekten sonra hemen yatılmamasıdır. Yediklerimizin sindirilmesi için en az iki saat oturulması çok doğru olacaktır. Yemekten sonra zencefil özlü bitki çayları içmek midedeki şişkinliğinizi ve oluşan gazı almaya yardımcı olacaktır. Eğer rahatsızlığınız yapılan ilaçlı tedavilere yanıt vermiyorsa o zaman ameliyat olmanız gerekecektir.

Reflü Yastığı Faydalımıdır

Bu rahatsızlık için özel tasarlanmış yastıkları kullanmak çok akıllıca olacaktır. Bu yastıklar bebek reflüsü tedavisinde bile kullanılmaktadır. Bu rahatsızlığı yaşayanların yataklarının baş ve ayak uçları arası en az 20 cm fark olacak şekilde eğimli olmaları reflünün azalmasında faydalı olacaktır. Yatış eğimini başınızın altına bir iki yastık koyarak yapmanız doğru bir yöntem olmayıp, kademeli bir eğim sağlanmalıdır, bunun içinde özel olarak üretilen reflü yastıkları tercih edilebilir.

reflu yastigi faydalimi

Reflünün Tedavisi

Bu hastalığın şikâyetinden yakınan bir hastanın görünmesi gereken tıp bölümü Gastroenteroji’dir. Doktorunuzun isteyeceği endoskopi yöntemi sayesinde reflü teşhisi konulmaktadır. Teşhis konulduktan sonra doktorunuzun uygulayacağı tedaviye harfiyen uymak çok önemlidir.

Reflü İlaçları 

Bu hastalık sürecinde özellikle mide koruyucu desteği çok önemlidir. Bunun yanı sıra yemeklerden önce veya sonra alınacak yardımcı ilaçlar çok yerinde olacaktır. Verilen ilaçları saatinde ve doğru şekilde kullanmak çok önemlidir. Hastalar ilaçlarını ihmal etmemelidir. Aksi takdirde bu hastalığın farklı boyutlara taşınmasına neden olacaktır. Aşağıda verdiğimiz bazı reflü ilaçlarını doktor kontolü dışında kullanılmaması gerektiğini unutmayalım.

İlaçları;

Reflü Ameliyatı Nasıl Olur?

Elbette ki her reflü hastasına ameliyat uygulanmaz. İlaçla tedaviler yanıt vermiyorsa ve bazı öncelik durumlarına bakılarak karar verilmektedir. Ne kadar masum bir hastalık gibi görüyor olsak ta ileri ki evrelerinde kansere dönüşebilmektedir. Bu yüzden ameliyat müdahalesi çok önemlidir.

Ameliyat gereken hastalarda, hasta yaşının önemi büyüktür. Ameliyat genç hastalarda daha başarılı olmaktadır. Bununla birlikte yemek borusuna verilen tahribat ameliyatı hızlandırmaktadır. Reflüyle birlikte oluşan mide fıtıkları da ameliyat gerektirmektedir.

Reflü ameliyatları laparoskopik fundoplikasyon şeklinde yapılmaktadır. Bu ameliyatlar 1,5 saat kadar sürmektedir. Hastalar ameliyattan bir gün sonra yemek yiyebilmektedir. Laparoskopik ameliyatlarda ertesi gün taburcu olunur. Ameliyatlar oldukça güvenlidir.

Ameliyat bu hastalıkta %90 oranında olumlu sonuç verir. hastalar günlük yaşamlarına çok rahat dönebilir. ameliyatla birlikte mide sorunu çözülen kişilerin yaşam kalitesinde artış olur. Unutmayalım her reflü hastasına ameliyat önerilmeyeceğinin altını çizmekte fayda bulunur. Öncelikle doktor tedavisine dikkatle uymakta fayda vardır. herkese sağlıklı günler olsun.