Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır? Reyhan Şerbeti Faydaları

Reyhan şerbeti,  bitkisi nedir? tarifi nasıl yapılır, malzemeler listesi nelerdir, içinde neler vardır, ramazan ayında içilecek çok güzel bir içecek olan reyhan şerbeti faydaları nelerdir.

Reyhan, ballıbabagiller ailesine bağlı, çok özel bitkilerden biridir. Özellikle hoş kokusuyla yemeklerimize baharat olarak girmektedir. Birçok insan reyhanı kuru olarak mutfaklarında kullanmaktadır. Ancak yaş reyhanında kullanım alanları hayli ilginçtir. Reyhan bitkisini şerbet olarak kullanabilirsiniz.

Reyhan Şerbeti

Eski zamanların o güzelim şerbet geleneğini reyhan bitkisi ile sürdürelim. Reyhanı, şurup olarak tüketmek hem içinizi ferahlatacak hem de görüntüsü açısından sizi büyüleyecektir. Reyhan bitkisi, günümüz itibari ile fiyatı 3 liradan satılmaktadır. Çok narin bir demet halinde satılmaktadır. Çok dayanıklı bir bitki olmadığında hemen tüketilmesinde fayda vardır. Reyhan şerbeti yapmak isteyenlere kısacık tarifimizi verelim.

Reyhan Şerbeti Malzeme Listesi

 • Bir demet reyhan
 • 6 bardak sıcak su
 • 2 fiske limon tuzu
 • 1 çubuk tarçın
 • Birkaç adet karanfil

Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır

Pazardan veya marketten satın aldığımız bir demet reyhanı güzelce soğuk suda yıkayın. İçerisindeki toz ve böceklerden arındırın. Daha sonra sıcak su ısıtıcınıza, altı bardak soğuk suyunuzu koyun ve ısıtın.

Reyhan bitkimizi kesinlikle suda haşlamıyoruz. Sadece üzerine sıcak su ekleyeceğiz. Geniş bir tencere içerisine yıkadığımız reyhanları koyun. Diğer malzemelerimiz olan limon tuzu, karanfil ve çubuk tarçını da tencere içerisine ekleyelim. Tüm malzemelerimiz eklendikten sonra sıcak suyumuzu tenceremizin içerisine dökelim.

Sıcak suyu, reyhanın üzerine döktükten sonra, reyhan renk vermeye başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası reyhanın mor olan yapraklarının yeşile dönmesidir. Yapraklar yeşile dönünce, bir kevgir yardımıyla yapraklarımızı tencerenin içinden alın. Çünkü reyhanı suyun içinde bekletirseniz şerbetiniz acımtırak bir tat alır.

Ağzınızda hoş ve kıvamında bir lezzet bırakması açısından renk verene kadar şerbetin başında beklemeniz gerekir. Reyhanın verdiği renk karşısından büyüleneceksiniz. Bu muhteşem renge sahip şerbetinizi hoş sunumlarla misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

İster kahve yanında, ister özel günlerinizde ilgi çekici bir alternatif içecek olacaktır. Herkes içtiğini sorgulayacak ve kesinlikle tarifini sizden alacaklardır. Afiyet olsun

Rreyhan Şerbeti Faydaları

 • Baş dönmesine halsizliğe faydalıdır
 • Ağız yaraları için faydalıdır
 • Kabızlığı giderir
 • Yağ yaktırarak zayıflatma etkisi vardır
 • Sakinleştirici etkisi sayesinde rahatlatır.
 • Arı sokmasında tedavi edici etkileri vardır.

Reyhan şerbetinin faydalarını kullanabilmek için şekersiz olarak 3 öğün içebilirsiniz.

Trendhayat – Yemek