Rize’de Gezilip Görülecek Yerler 2

Rize’de Gezilip Görülecek Yerler – I yazımızı okumak için tıklayınız.

Rize Yaylaları, Rize Şelaleleri, Rize Konaklama, Rize’nin Doğal Güzellikleri, Rize Manzara, Rafting, Rize Gezi Rehberi, Rize’de Gezilecek Görülecek Yer gibi merak ettiğiniz konuları  Rize’de Gezip Görülecek Yerler – I ve Rize’de Gezilip Görülecek Yerler – II yazımızda bulabilirsiniz..

Rize’de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli ili olan Rize’de yeşilin her tonu görmeniz mümkün. ormanları, şelaler, kaleler, dereleri ve yaylalarıyla  doğal güzellikleriyle zirve yapan bu ilimiz her yıl artarak yerli ve yabancı turist çekmektedir.

Rize birçok aktivitelere ev sahipliği yapma özelliği taşıdığı için her geçen gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Rize kaplıcalarıyla sağlık turizmine, fırtına gibi önemli bir dere sahip olmasıyla rafting sporuna, yüksek dağlarıyla dağcılara, kaleleriyle tarihe, yayla ve şelaleriyle yani doğal güzellikleriyle insanı cezbeder. O kadar gezilip, görülmesi gereken yer var ki tam anlamıyla bir yazıda anlatmak mümkün değil. Rize’yi gezicekseniz  1-2 gün yetmez, bu ilimizin tadını çıkarmak için en az 2-3 gününüzü ayırmanız gerekir. Rize’de Gezip Görülecek Yerler size sıralamaya çalışalım.

Rize’de Gezilecek Yerler Listesi

Fırtına Deresi

Rize ilinin Ardeşen ilçesinin yaklaşık 2 km uzaklığında olan fırtına deresi, 57 km uzunluğundadır. Dere boyunca çay bahçeleri, inci gibi kemer köprüleri seyrine doyumsuz doğal güzelliğiyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Son zamanlarda çok gelişen rafting sporu ve fırtına deresinin raftinge elverişli parkurların burayı odak haline getirmiştir.  Gezmek istediğiniz yerlerin arasında burasıda varsa fırtına deresi yazımıza bir göz atın.

Palovit Yaylası ve Palovit Şelalesi

Doğu Karadeniz bölgesinin Rize ilinin, Çamlıhemşin İlçesinin yer alır. Çamlıhemşin ilçesinin merkezinden 22 km olan bu yaylanın yolların çok iyi olmadığı için yaklaşık 4 saat sürmektedir. Palovit Yayalasının yüksekliği 2338 metredir.

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bu şelale coşkulu akışı ile insanlara doyumsuz seyir sağlamaktadır. Rize ilçesininde en yüksek debisine sahip olan şelalenin yüksekliği 15 metredir. Detaylı bilgi  Palovit Yaylası ve Palovit Şelalesi Gezi Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Botanik Çay Bahçesi

Rize’ de çay denilince akarsular durur. Rize’nin merkezde bulunan ziraat çay bahçesi buraya kadar gelmişseniz çay içmeden gitmeyin derim. Birde taze çayı görmediyseniz tanıtım amaçlı bahçenin çıkışında ekili çayları görebilirsiniz.

Dağmaran

Rize merkezine 5-10 dakikalık mesafede olan bu yer akşamları çay içmek için en güzel yerlerden biridir. Bütün rize şehri gözler önüne seriyor.

Ağaran Şelalesi

Aşırı yağış nedeniyle toprak kayması olmuş olsa da şuan da her şey yolunda gitmektedir. Bu şelaleye her geçen gün ilgi artmaktadır.

Kıble Dağı Cami

Rize’nin güneysu ilçesinde bulunan bu cami manzarası ve cami yapısıyla kendine hayran bırakıyor. Rakım 1130 olup “Dua Tepesi”olarak da anılmaktadır. Caminin açılışını Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan rize gezisinde yapmıştır. Güneysu merkezden çok yukarıda olan bu cami dik zemin üzerine inşa edilmiştir. Kendi aracınızla çıkacaksanız dik olduğundan yollar aracının yüksek devirli kullanın.

İlk yazımızı okumak için tıklayınız;

Rize’de Gezilip Görülecek Yerler – I