Roma Gezilecek Yerler

İnsanlık tarihine ışık tutan Roma Gezilecek Yerler sizin için derledik. İtalyanın başkenti Roma Avrupa’nın tarihi yönden en zengin şehridir..

Roma’nın Kısa Tarihi

Tiber ve Aniane nehirlerinin arasında bulunan, İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulmuş olan Roma, İtalya ve Lazio bölgesinin başkentidir. İki devletin başkenti olmasından dolayı günümüzde 2,7 milyon nüfusa sahip oldukça kalabalık bir şehirdir.

Şehrinin tarihi Palatino tepesinde M.Ö. 8. yüzyılda köylülerin ve çobanların kurduğu ilk yerleşmelerle başlar. 2800 yıllık eşsiz tarihiyle, her köşesinde büyüleyici bir eser ya da antik kalıntıların olduğu şehir, dünya tarihine yön vermiş pek çok devletin de başkentliğini yapmıştır. Bu nedenle adeta bir açık hava müzesi gibidir.

Roma’da Gezilecek Yerler

Kolezyum

 Temelde bir arkeolojik kalıntı olan Kolezyum, yalnızca gladyatör dövüşlerinin değil,  idamlar, tiyatro oyunları ve çeşitli gösteriler, zaman zaman da kutlamalar yapıldığı Roma‘daki en önemli tarihi ve turistik yapıların başında gelir. Roma’nın bu dev arenası zamanında halkın adeta bir eğlence merkezidir. Kolezyum günümüzde Roma’ya giden her gezginin ilk uğrak noktalarından da biri.

Roma Forumu

Forumlar bulunduğu şehrin ticari ve siyasi hayatının merkezi olup, sosyal gündemden veya gelişmelerden haberdar olmak isteyenlerin bir araya geldiği meclislerdir. Kolezyum’un kuzeybatısında yer alan Roma Forumu arkeolojik kalıntıları, komşuları Kolezyum ve Palatino Tepesi ile birlikte yılda ortalama 6 milyon turist ağırlamaktadır. 250 metreye 170 metre büyüklüğünde olan Roma Forumu kalıntıları temelde Doğu ve Batı olmak üzere iki gruptur.

Pantheon 

“Tüm Tanrıların Tapınağı”  olarak adlandırılan Pantheon, 118-125 yılları arasında İmparator Hadrian tarafından inşa ettirilmiştir. Pagan Roma tanrılarına adanmış tapınağın inşa edilme nedeni, M.S. 80 yılında yanan eskisinin yerine geçmesidir.  Görevini 5 yüzyıla yakın bir süre devam ettiren dini yapı, Roma’nın Hıristiyanlığı benimsemesinin ardından Bakire Meryem’e adanarak kiliseye çevrilmiştir.

Trevi Çeşmesi- Aşk Çeşmesi

Aşk Çeşmesi adıyla da anılan tarihi eserde, yaygın bir kanıya göre sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye para atanların dileklerinin kabul gördüğüne inanılıyor. 

Poli Sarayı’nın bitişiğinde yer alan Trevi Çeşmesi’nin ana teması denizdir. Çeşmenin yapımına Papa XII. Clement’in isteği doğrultusunda 1732’de Heykeltıraş Nicola Salvitarafından başlanmıştır. Çok sayıda sanatçının desteğiyle 30 yılda tamamlanabilen yapıtın orta kısmında, ana temasını vurgulayan 2 deniz ulağının çevrelediği Neptün figürüne yer verilmiştir. Bu heykelin sağında ise suyun kaynağını keşfeden bakire betimlenmiştir.