Sağlıklı Dişler İçin Doğal Yöntemler

Sağlık Dişler Mutlu Gülümsemeleriniz Olsun

Yüzümüzün odak noktalarında olan dişlerimizin kim istemez bembeyaz ve inci gibi görünmesini, ama maalesef kimi zaman gülümsemek bir yana ağzımızı bile açmak istemeyiz. Dişlerimizin sağlığı için her yaşta insanların ağız ve diş bakımına özen göstermesi gerektir. Dişlerimiz fırçalama yöntemi, fırça yapısı, fırçalama süresi, beslenme şekli, sigara ve alkol kullanımı dişlerimizin sağlığını ve görümünü etkilemektedir. Sağlıklı ve güzel görünümlü dişlere sahip olmak aslında o kadarda zor değil. Bunun için maddi yükü olan pahalı ürünlerin yerine düzenli diş temizliğini yaparak ve doğal yöntemlerle destekleyerek bunun üstesinden gelebiliriz.  Sağlıklı dişler için doğal yöntemler zaman alıcı, zahmetli veya pahalı olmayıp, herkesin rahatlıkla yapabileceği yöntemlerdir. Mutlaka sizde deneyin. Sağlıklı dişlere ve gülümsemeye sahip olun.

Ağız ve Diş Bakımı İçin Neler Yapılmalı Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sağlık Dişler İçin Doğal Yöntemler 

Karbonat

Karbonat genelde birçok kişinin bildiği bir yöntemdir. 1 yemek kaşığı karbonat, 1 tutam tuzu karıştırın bu karışımla dişinizi fırçalayın. Bu karışımı haftada bir kez yapın daha fazla yapmanın dişlerinizin çizilmesine yol açabilir.

Portakal Kabuğu

Portakal, mandalina ve kivi gibi meyveler ağız için tükürüğünü arttırdığından tüketilmesi diş sağlığımız açısında zararlı olabilir. Ama taze portakal kabuğu ile ovuşturularak dişlerimizi temizler, bakterilerin azalmasını sağlar ve diş lekelerine iyi gelir.

Domates, Çilek ve Portakal

C vitamini içeren domates, çilek ve portakal besinleri püre haline getirip, dişlerinize sürün. Bu şekilde 5 dk bekletin ve su ile durulayın. Bu yöntem dişlerinizin bakterilerin temizlenmesi ve nefesinizde ferah olmasına neden olur.

Susam

Susam tohumundan bir miktar alın beş dakika çiğneyin ve tükürün. Sonra normal olarak dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntem dişlerini lekelerden temizler.

Sirke

Her derde deva sirke diş temizliğinde karşımıza çıkmakta, 2 yemek kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı tuz ve 100 ml su ile karıştırın bu karışımı ağzınızda gargara yapın ve ağzınız içinde 1-2 dakika bekletin ve tükürün. Ağız ve diş temizliğine iyi gelecek bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Neem Bitkisi

Araştırma yaparken gözüme takılan neem bitkisi diş çürümesini önlüyormuş. Ezcanelerde kapsül olarak satılıyor ve çayı da mevcutmuş. Bu arada neem özlü diş macunlar da bulabilirsiniz.

Ada Çayı

Ada çayı antiseptik özelliğiyle bakterileri engeller. Ada çayını kaynatın ve soğutulan çayı ağızda gargara yapın. Ada çayına ek olarak nanede ekleyerek nefesinin ferah olmasına katkı sağlarsınız.