Şeker Hastalığı Diyebet Nedir? Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker Hastalığı Nedir? Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Tip1 Nedir? Tip1 Belirtisi Nelerdir? Tip2 Nedir? Tip2 Belirtisi Nelerdir? diyebet, bu konular hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

İnsan bedeni protein, karbonhidrat ve yağlardan enerji gereksimini sağlar. Emilmek için küçük parçalara bölünen besinlerin en önemlisi glukoz diye isimlendirilen şekerdir. Glukoz beyin ve insan vücudunun tüm organları için önemli besin kaynağıdır. Glukozun vücutta kullanımı ise mide arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı insülin hormonu aracılığıyla bedenimizde kullanılır.

Şeker Hastalığı diğer adıyla diyabet oluşumu ise pankreasın gerektiği miktarda insülin üretmemesi veya üretiği insülin gerektiği gibi kullanmaması sonucunda meydana gelir.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir

Genel olarak kanda bulunan glikoz yani şeker seviyesinin normalin üzerine çıkmasına şeker hastalığı adı verilmektedir. Glikoz miktarının artmasıyla birlikte idrarda şeker ortaya çıkmaktadır. Gerek ülkemizde, gerekse de dünyada sıklıkla rastlanan bir hastalık türüdür. Yapılan araştırmalarda her 11 bireyden birinde diyabet hastalığına rastlanmaktadır. Yine aynı şekilde dünyada her 6 saniyede bir birey diyabet ya da diyabete bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Pek çok ölümcül hastalığın ana nedenlerinden biri olan şeker hastalığının bazı belirtileri vardır. Halk arasında diyabet hastalığı olarak da bilinen şeker hastalığının belirtileri arasında şunlardır;

  • Halsizlik
  • Yorgunluk 
  • Aşırı kilo kaybı
  • Bulanık görme
  • Ayaklarda uyuşma ya da karıncalanma
  • Fiziki yaraların geç iyileşmesi,
  • Cilt üzerinde kuruluk ve kaşıntılar
  • Ağızda aseton tarzında kokuların oluşması şeker hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Tip1 Nedir?

Şeker hastalığının iki farklı türü vardır. Bunlardan birincisi tip1 diyabettir. Tip1 diyabet insülin hormonunun eksikliği sonucu ortaya çıkmaktadır. Daha çok çocuk ve gençlerde görülmektedir. Ortaya çıkmasında beta hücrelerinin zedelenmesi etken olmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip1 

Tip1 şeker hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler dikkatle takip edilmeli ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Sürekli susama hissi, ağızda kuruluk, sık idrara çıkma, yorgunluk, halsizlik, sık acıkma, aşırı kilo kaybı yaşama, ellerde ve ayaklarda halsizlik hissi, görme sorunları ve ayaklarda karıncalanma hissi tip1 diyabetin belirtileri arasında yer almaktadır. Söz konusu belirtiler çoğu zaman vücutta kendini fark ettirmez. Bu nedenle de tip1 diyabet teşhisi konulan hastaların çoğu hiçbir şikayet olmadığını belirtmektedirler. Tip1 diyabete karşı belli aralıklarla şeker kontrollerinin yaptırılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tip2 Nedir?

Daha çok yetişkin bireylerde görülen bir diyabet türüdür. Pankreasın ürettiği insülinin insülin direnci nedeniyle vücut tarafından kullanılamıyor olmasıdır. 40 yaş ve üzeri bireylerde ortaya çıkan tip2 diyabet türünde ilaç tedavisi şarttır. Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi tedavi noktasında çok önemlidir. Yaşam tarzının değiştirilmesi ve egzersiz programlarının uygulanarak kilo dengenizi korumak hastalıkla mücadele için olmazsa olmazdır. Tip2 hastalığına yol açan nedenler arasında fazla kilolar, beslenme bozuklukları, spor yapmama, genetik etkenler, stres ve buna benzer faktörler bulunmaktadır.

Şeker Hastalığı Belirtileri Tip2

Bir diğer şeker hastalığı türü de tip2 diyabettir. Çok su içme, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk, sürekli açlık hissi, cilt ve deri yaralarının normalden çok daha geç iyileşmesi, yine ciltte kuruluk ve kaşıntı, sık enfeksiyon geçirme, ellerde ve ayaklarda kaşıntı hissi gibi belirtiler tip2 diyabetin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Söz konusu belirtilerin çoğu tip1 diyabette olduğu gibi hastalarda geç fark edilmektedir. Hastalık genellikle sinsice ilerlemekte ve vücut içerisinde tahribatlara neden olmaktadır. Bu nedenle de sık sık şeker kontrolü yaptırılması sağlık açısından önemli olmaktadır.