Smoothie Nedir?

Her yerde gözümüze takılan özellikle de diyet listelerinde yer alan “Raw Food” çiğ tüketme akımı olarakta adlandırılan. 1900 yıllarında tropikal bölgelerde başlayan smoothie kısa zamanda dünyaya yayılmıştır.   Smoothie nedir? diye sorulacak olunursa meyve ve sebzelerden oluşan, takviye olarak da keten tohumu yağı, yulaf ezmesi, yoğurt, bal benzeri besinlerle zenginleştirilen soğuk içecektir.

Tatlı ve besleyici olması nedeniyle de sık sık tercih edilir.  Sebze ve meyvelerin vitamin değerlerinin kaybolmaması sağlar ve vitamin, mineral ve protein almamıza yardımcı olur. Smoothie en önemli özelliği ise katı ve sıvının arasında oluşan yoğun kıvamlı olmasıdır. Fazla sıvı olursa meyve suyuna döner bu nedenle kıvamını çok iyi ayarlamamız gerekir. İngilizcede smoothie kelimesi pürüzsüz kelimesinden türemiştir.

Smoothie
smoothie-tarifleri

Smoothie Faydaları

İçeriğini oluşturan meyve veya sebzelerin sağladığı vitamin ve mineraller sayesinde bağışık sistemimize yardımcı olur.

Günlük sebze ve meyve ihtiyacının belli bir kısmını karşılar.

Vücudun detoks  sistemine yardımcı olur.

Sindirimi kolay olması nedeniyle midenizi dinlendirir.

Tatlı isteğinizi giderici alternatif olabilir.

Doğru porsiyon ve yöntemle yapılırsa zayıflamaya yardımcı olur.

Pratik hazırlanması nedeniyle zamanınız size kalır.

Büyük hacmiyle size doygunluk hissi verir.

İçerdiği antioksidan özelliğiyle cildinize iyi gelir.

Smoothie Zararları

Hiç bir besinin değerinin tamamını karşılamasına yardımcı olmaz.

Smoothie gibi içecekleri beslenmeyi destekleyici olarak kullanılmalı.

Ana öğün yerini geçmez, ara öğün olarak tüketilebilir.

Mutlaka smoothie yeterli miktarda konulmalıdır. Fazla miktarda konulan besinler fayda sağlayacağı yerde zarar verebilir.

Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bu karışım fazla miktarda tüketildiğinde veya yeteri miktardan daha fazla besin konulduğunda 2-3 kat daha fazla kalori almanıza neden olabilir.

smoothie-yapilisi

Smoothie Ne Zaman Tüketilmeli

En önemlisi doğru oranda ve yeterli miktarda tüketilmesidir. Doğru zamandan çok günün hangi saatlerde hangi meyve sebzeden yapılan smoothie tükenmesi gerekir bu daha da önemlidir. Eğer sabah kahvaltı yapamıyorsanız, açlık kan şekeriniz düşüyor ve diğer öğünlerde daha fazla yemek tüketmenize sebep oluyorsa smoothie tüketebilirsiniz veya işte çalışıyorsunuz öğle yemeğinizde  sağlıksız yada sizin diyetinize uygun yiyecek yoksa yerine fazla kalori alınından kaçınmak için sizi enerjik ve zinde tutacak olan smoothie tercih edebilirsiniz. Şunu da unutmamalıyız ki smoothie hiç bir zaman ana öğün yerine geçmez. Spor önce yada spor sonrası enerji kaybının önüne geçebilmek içinde tüketebilirsiniz.

Smoothie Nasıl Hazırlanır

Smoothie en önemli özelliği herhangi bir ısıya maruz kalmadan, tatları değişmeden, vitamin ve mineralleri kaybolmadan sindirimi daha kolay şekilde tüketmektir. Size gereken besinler ise;

Taze sebzeler veya meyveler

Yoğunlaşması için yulaf ezmesi, keten tohumu, bal, yoğurt gibi besinler

Sıvılaştırmak için süt veya meyve suları kullanabiliriz.