Sperm Sayısı Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Sperm Sayısı Arttıran Yiyecekler Nelerdir? bu konu hakkında öğrenmek istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için sperm sayısı önemli bir yere sahiptir. Çiftler 1 yıl gibi bir sürede korunma yöntemi kullanmadan, düzenli ilişki sonucunda hamilelik oluşmuyorsa, araştırmaya gidilmesi gerekir. Maalesef ülkemizde bu gibi durumlarda kadın ilk olarak araştırılması yapıldığından dolayı erkeklerde oluşan sorunlar daha geç zamanda fark ediliyor. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre sperm sayısı giderek düşmektedir. Bununla beraber bebek sahibi olma oranı da azalmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yapılan araştırmasına göre 1985-2010 yılları arasında sperm yapısında %39 düşüş tespit edilmiştir. Yine yapılan başka bir araştırma neticesinde 30 yılda gibi bir sürede 60 milyon olan sperm sayısı 15 milyon gibi rakamlara gerilemiştir. Bu gibi sorunla karşı karşıyaysanız eğer, sperm sayısının azlığının nedenleri araştırılmalı ve  mutlaka uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Sperm sayısını arttırmak düzenli bir  yaşam ve doğru beslenme şart

Sperm Azlığının Nedenleri Nelerdir?

Düzensiz ve yanlış  beslenme alışkanlıkları

Sigara ve alkol tüketimi

İnmemiş testis

Varikosel

Hormonsal Sorunlar

Kanal Tıkanıklığı

Sperm sayısını etkileyen ilaç kullanımı

Stres gibi etkenler sperm azlığının nedenleri arasında sayılabilir.

Sperm Sayısını Arttıran Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak düzenli bir yaşama ve düzenli beslenmeye ihtiyacımız var.  Hiç bir zaman unutulmamalı “Yediklerimiz İlacımız, İlacımız Yediklerimiz olsun”  tükettiğimiz besinler büyük önem taşıyor. Bize düşen ise bize sunulan nimetlerden faydalanmaktır. Tabi bu nimetlerden faydalanırken de her şeyin fazlası zarar olduğunu unutulmamalı ve kararında tüketilmelidir. “İlacı zehrinden ayıran dozudur.”

Uzmanlar sperm sayısının azlığına düzenli ve doğru beslenmenin olumlu etkisi olduğu beyan ediyor. Peki sperm sayısı arttıran besinler nelerdir onları inceleyelim.

Keçiboynuzu

İlk akla gelen besinlerden biridir keçiboynuzu bunun nedeni ise içeriğinde bulunan çinkodur. Çinko erkek üremesi için önemli bir yere sahip olup, içerdiği antioksidan sayesinde de kansere karşı etkilidir. Keçiboynuzu sperm üretimine katlı sağlamasının yanında sperm ve yumurtanın etkileşmesine yardımcı olur.

Bitter Çikolata

Yanlış okumadığı bitter çikolata L- Argin HCL aminosit özelliği içeren bitter çikolata meni hacmini ve sperm sayısını arttırmaktadır. Sperm sayısını arttırmak isteyen kişilerin kolaylıkla tüketebileceği üründür.

Sperm Sayısı Arttıran Besinlerden Biride Muz

Muz içerdiği A B1 ve C vitaminleri sayesinde sperm üzerinde olumlu etki bırakırken. diğer bir özelliği de besinlerde sıklıkla rastlanılmayan enzimlerden bromelin içermesi sperm hareketliliğini ve sayısını arttırmaktadır.

Ceviz

Ceviz içerdiği özellikler sayesinde bulunmaz nimetlerden biridir. Ceviz Omega-3 yağ asidi, E vitamini ve arginin içermesi sperm üzerinde olumlu etki sağlamaktadır. Bunları tek tek kısaca incelersek, Omeg- 3 yağ asidi testislerde kan akışını hızlandırır. E vitamini ise, hormon yapısına katkı sağlar ve argininde meni harcimin artmasını sağlayarak sperm sayısına katlı sağlar.

Sperm Sayısı Arttıran En Önemli Besinlerden Biride Balık

Balık sperm üzerinde önemli etkiye sahiptir. İçerdiği Omega- 3 yağ asitleri ve çinko sayesinde sperm sayısını arttırıcı özelliğe sahiptir. Uzmanlar haftada 2 defa deniz mahsullerini tüketmeyi öneriyor. Unutmada balık C, B12, D vitaminleri, bakır,selenyum ve demir içermesi menin hacmini arttır ve  spermin sağlıklı oluşmasına katkı sağlar. Bebek sahibi olmak isteyen kişilerin tüketmesi gereken besinlerden biridir.

Kabak ve Ay çekirdeği

Selenyum ve çinko içeriğine sahip bu besinler spermin hareketini ve sayısını arttırmaya yardımcı olur.

Sperm Sayısı Arttıran Meyvelerden Biride Nar

Bolluğun bereket simgesi nar meyvesi hem kadım hem erkek üreme sağlığına olumlu katkı sunmaktadır. Yüksek oranda C vitamini içermesi sağlıklı sperm oluşmasına ve spermlerin yumurta ile etkilemesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Demir Dikeni ve Çakşır Otu

Demir Dikeni Hindistan da yetişen ve ülkede yaygın olarak kullanılan bu bitki sperm üretimini katkı sağlar ve cinsel isteği arttırır.

Çakşır otu ise ülkemizde Doğu bölgesinde yetişen hormonlar üzerinde etki sağlayarak sperm üretimin artmasını sağlayan bir ottur.

Sperm Sayısı Arttıran Et Ürünleri

Et ürünleri proteinler  ve diğer içerikler sayesinde sperm üzerinde olumlu etki sağlar ve kaliteli sperm oluşmasını sağlar iken aşırı tüketim ise yüksek kolesterol neden olması spermi olumsuz etkilemektedir. Uzmanlar haftada 2 kez et ürünleri tüketilmesi yeterlidir.

Folik Asit

Folik asit eksikliği olan erkeklerde sağlık spermi bozarak yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır. Bu nedenle folik asit yüksek içerikli bol yeşil yapraklı besinler tercih edilmeli. Buna en iyi örneklerden biri ıspanaktır. Portakal suyu, domates, karaciğer, böbrek, fındık fıstık  gibi besinler folik asit yönünden zengindir.

Sperm Sayısı Arttıran Diğer Besinler

Avakodo

Zencefil

Karnabahar

Ispanak

Sarımsak

Kuşkonmaz gibi besinler sperm sayısına olumlu katkı sağlar.