Sperm Sayısının Azlığının Nedenleri Nelerdir?

İnsan neslinin devamı ve üremenin sağlanması için gereken en önemli etkenlerden biri de spermin sayısı ve spermin kalitesidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler belli bir süre geçtikten sonra hamilelik gerçekleşmiyorsa araştırmaya gidilir. Bu araştırma halk arasında genel olarak kadınlara yönelik olduğundan dolayı, erkekte oluşan sperm sorunları daha geç fark edilmektedir.

Dünya Sağlık  Örgütünün yapılan araştırmalarına göre sperm sayısının diğer yıllara oranla giderek azaltığı tespit edilmiştir. Yapılan Avrupa kıtasın da araştırmalara göre 1985 ve 2010 yılları arasında sperm sayısında yüzde 39 gibi ciddi oranda bir düşüş tespit edilmiştir. Bu düşüşün en çok gözlendiği bölgeler ise, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dır.

Yine diğer bir araştırmaya göre son 30 yılda sperm sayısı 60 milyon gibi sayıdan maalesef 15 milyon gibi sayılara düşüş gözlenmiştir. Peki bunların nedenleri nelerdir?

Her geçen gün değişen ve sanayileşen dünya, doğal olmayan katkılı ürünler, hazır fast food yiyecekler, tarım ilaçları, bazı sağlık problemleri, sağlıksız yaşam, sigara ve alkol kullanımı, hormon sorunları ve aşırı kilo faktörleri sperm sayısı olumsuz etkileyerek, çiftleri bebek sahibi olma oranını azaltmaktadır.

Sperm Sayısının Azlığının Nedenleri Nelerdir?

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Değişen hayat şartları beslenme alışkanlıklarımıza da yansımış, çalışan kesimin büyük çoğunluğu kahvaltı kültüründen yoksun, günün en önemli öğütlerinden biri olan kahvaltı çocukluk çağlarında ile fast food yiyeceklerle geçiştirilmekte ve kilolara davetiye çıkarılmaktadır. Aşırı kiloda olumsuz etkilerden biridir.

Beslenme ile spermin etkisini olduğunu savunan uzmanlar hazır, paket, katkılı besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtmektedir. Düzenli dengeli beslenmeli ve evde tencere yemekleri tüketilmeli. Meyve, sebze , deniz ürünleri gibi organik olan  ürünlere beslenmede yer verilmeli. Muz, Ispanak, Ceviz, Keçiboynuzu. Nar, Sarımsak. Kırmızı Et ve Yumurta gibi besinler olumlu etkilemektedir. Beslenme konusunda uzman bir doktordan yardım almanızda fayda vardır.

Sigara ve Alkol Sperm Azlığına Yol Açan Nedenlerinden Biridir

Yapılan araştırmalara göre sigara sperm sayısını azaltığı, hareketsiz sperm ve anormal spermlerin sayısını da arttırdığı gözlenmiştir. Alkol ise, haftada sadece 1- 5 kadeh arasında içen kişi ile içmeyen kişi arasında yapılan araştırmada %33 azaltığı tespit edilmiştir.

İnmemiş Testis 

Yaşam ve alışkanlıkların dışında sağlık problemlerinden biri olan inmemiş ilk yıllarda tespit edilmesi sorunun ortadan kalması adına önem teşkil eder. Testisler vücut dışında torbanın içinde olması gerekir. eğer testisler vücut içinde kasık ve karında kalıyorsa vücut ısısına maruz kalır. Vücut ısısına maruz halan testis de bozulmalar oluşur. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde uzman doktor tarafından kontrol ettirilmelidir.

Hormonsal Sorunlar

Hormonsal oluşan sorunlar hamile kalmayı olumsuz etkilemektedir. Yetersiz hormon üretimi spermin oluşmasını ve spermin hareketin azalmasına yol açabilir.

Kanal Tıkanıklığı

Normal olarak sperm üretimi oluşsa da spermi taşıyan kanalları tıkanık olması hamile kalmayı engeller.

Varikoselin Sperm Üzerinde Etkisi

Damarlar oluşan rahatsızlıklardan biride varis eğer, testislerdeki toplardamarlardaki varis oluşuyorsa ortaya varikosel sağlık sorunu çıkar. Bu sağlık sorunu sperm oluşumunu olumsuz etkilemektedir.

İlaç Kullanımı

Uzun süre mide ülser gibi ilaçların kullanımı, depresyon ilaçları, kemoterapi, kanser tedavi ilaçları olumsuz etkilemektedir.

Stres Sperm Azlığının Nedenlerinden Biridir

Çağımızın sorunu olan hem ruhsal hemde bedensel yıpranmaya sebep olan stres yapılan araştırmalara göre spermin yoğunluğu azaltığını ve anormal spermin de artmasına neden olmaktadır.