Tam Kıvamında Nefis Aşure Tarifi

Aşure Nasıl Yapılır Malzemeleri

Aşure, Hicri takvime göre muharrem ayınında Hz. Nuh peygamberin, Büyük Tufandan sonra karaya çıktıklarında  kalan malzemelerle yapılan tatlıdır. Aşure kuru bakliyat ve kuru meyvelerden oluşan mükemmel bir tatlı olup ülkemizde paylaşmak için yapılan güzel bir geleneğimizdir. Aşurenin olmazsa olmazı buğday olup kıvamını, rengi yerinde olmalıdır.

Tam ölçülü ve kıvamı yerinde tarif için malzemeler aşağıda;

Not: Akşamdan buğday, nohut ve fasulyemizi suda bekletelim.

Malzeme Listesi

2 Su Bardağı Buğday

2 Su Bardağı haşlanmış Fasulye

2 Su Bardağı haşlanmış Nohut

2 Yemek Kaşığı Pirinç

1 Su Bardağından az Fındık

Kuru Kayısı 150 gr

Kuru Üzüm 150 gr

Kuru İncir 150 gr

1 Talı Kaşığı Karanfil

1.5 Su Bardağı sıcak Süt

3 Su Bardağı Şeker

1 tutam Karabiber

1 Tutam Tuz

Tarifi Yapılışı;

1- Buğdayları yıkayalım sonra 2 litre Su ve buğdaylarımızı tenceremize koyalım, buğdaylar yumuşayana kadar kaynatalım suyu azalırsa sıcak su ekleyelim.

2- Kuru İncir, Kuru Kayısı ve Kuru Üzümleri küçük şekilde doğrayalım ve üzerine sıcak su koyup ayrı bir kapta bekletelim.

3- Buğdaylar pişince 2 bardak haşlanmış nohut, 2 bardak haşlanmış fasulyeyi suyu süzülmüş kayısı üzüm ve inciri ekleyerek 15 dk. kaynatalım ve suyu azalırsa sıcak su ekleyelim.

4- Cezvede 1 çay bardağı suda 1 Tatlı kaşığı karanfili kaynatalım.

5-Kaynattığımız karanfil suyunu süzgeçten geçirip tenceremize ekleyelim, daha sonra fındık, sıcak sütümüzü, karabiber ve tuzumuzu da ekleyelim ve 20 dk. daha kaynatalım.

6. Şekeri kendi damak zevkinize göre arttırıp azaltabilirsiniz.

Aşuremiz hazır bolluk ve bereketin simgesi nar ve elinizdeki olan malzemelerle üstünü süsleyin. Sevdiklerinizle ağız tadıyla yiyin afiyet olsun şimdiden.

lezzetli-nefis-asure-tarifi