Teknoloji Bağımlılığı ve Zararları

Teknoloji bağımlılığı, teknolojinin gelişmesiyle beraber yaşantımız daha çekici ve eğlenceli bir hale getirmekte, böylelikle daha çok dikkat çekip insanları daha çok kendisine çekmekte. Peki Teknoloji Bağımlılığı ve Zararları Nelerdir.

Teknolojinin Kötü Yüzü

Teknolojinin insanlar üstünde pek çok rolü vardır. Kimi müzik dinler, kimi oyun oynar, kimi film izler bunlar sadece teknolojinin ufak bir kısmıdır. Evet hayatımızın bir kısmını kolaylaştırabilir ama kolaylaştırdığı kadar zararı da bulunmakta. Artık her yaş grubunun elinde cep telefonu görebiliriz ne yazık ki, oyalanacak o kadar güzel şeyler var ki insanların Teknoloji Bağımlılığından gözü döndüğü için hiçbirini görememektedirler. Hayatımızda öyle bir rolü var ki yemek yerken bile ellerimizde cep telefonları bulunmakta, belki fotoğrafını çeker sosyal medyaya atarız, belki arkadaşlarımıza göndeririz o fotoğrafı. İnsanlar bizi bekleyen tehlikenin farkında değiller, aslında farkındalar ama gözden görmemezlikten gelmektedirler. İnternet gittiği zaman ya da şarjımız bittiği zaman 4 gözle ya internetin gelmesini bekleriz ya da şarjın dolmasını, resmen düz duvara tırmanırız. Peki nasıl bir tehlikeler bizi bekliyor?

Hayatımızı Bitiriyor!

Ne gibi tehlikeler var düşündünüz mü ya da ben size söylerim;

 1-Okul hayatınızı bitirir, gelecekte ki mesleğinizden olursunuz.

 2-Ruh sağlığınızı bozar. Evet garip ama bu gerçek maalesef.

 3-Sosyal bağlarımız diye bir şey kalmaz. Gerçi sonuçta sosyal medyadan arkadaş edinmişsinizdir değil mi?

 4-Aile bağlarınızı koparır nasıl mı? Ailenizden yavaşça uzaklaşırsınız farkında olmazsınız.

 5-Gözlerinizin bozulmasına neden olur. Çoğu kişiyi gözlük takarken görebiliriz.

 6-Psikolojik sorunlar yaratabilir.

Geriye ne kaldı? Hayatımızı bitirmiş oluyoruz iş hayatımızı, sağlımızı bozuyoruz ve boş yere zamanımız tükenip gidiyor. Evet, bunlar sadece 1 kaç örnek daha da çok tehlike bekleyebilir bizi. Yıllar önce telefonlar iletişim için kullanılırdı, birde şimdiye dön bak ne görüyorsun? Hiç düşündünüz mü cep telefonlarını eve koyup akşama kadar gezmeyi veya ailenizle vakit geçirmeyi. Bence bunu aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz ama cep telefonunu yanınıza almamak akıllarda soru işareti oluyor. Gelecekte bir çocuk sahibi olursanız, cep telefonu gibi bir şeyler vermek en son hatanız olsun, bir daha alıştığı zaman bu sefer elinden telefonu alamazsınız.