Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Her kızın ortak problemi tırnak kırılması, tırnak soyulması ve tırnak sararmasıdır. Doğru tırnak bakımı yapılarak bunları en aza indirmek mümkün. Cilt bakımın da olduğu gibi tırnak bakımında da yapılması gereken adımlar mevcuttur.

Tırnak soyulması size tırnaklarınızın nemsiz kaldığını işaret ederken tırnak sararması ise ojelerden kaynaklı olarak tırnaklarınızın havasız kaldığı sinyalini verir.

Tırnak bakımının birinci adımı tırnaklarınızı her daim nemli tutmaktır. Bunu yapmak için elinizde bakım ürünleri almak zorunda değil. Yoğun bir nemlendirici yardımıyla tırnak etleriniz dahil olmak üzere tırnaklarınızın üzerine bakım yapmanız yeterli olacaktır.

Tırnak bakımı adımları sırayla nasıl olmalıdır ?

Öncelikle tırnaklarınızı nasıl uzatacağınıza karar verip şekillendirmesini ona uygun olarak yapmalısınız. Düz veya oval olarak tırnaklarınızı törpüleyerek tırnaklarınızın uzama şekline karar verebilirsiniz. Tırnaklarınızı kesmek yerine törpüleyerek şekil vermek daha hızlı uzamasına sebep olacaktır. Tırnaklarınızı oje sürmeden önce altta koruyucu biz baz kullanmak tırnaklarınızın boyanma seviyesini azaltacağından sararma durumunu da en aza indirecektir.

Tırnak etlerini kesmek yerine geriye doğru itmeyi tercih edebilirsiniz. Var olan tırnak sararması için en doğal çözüm ise limon. Limonun renk açma özelliği sayesinde tırnak sararmalarını yok etmek mümkün fakat limonun tırnakları kurutmasını engellemek amacıyla herhangi bir yağ kullanmak gerekiyor. İsterseniz manikür suyunuzun içerisine bir limon sıkıp eviniz de bulunan herhangi bir doğal içerikli çağı içerisine koyarak ellerinizi 10 dakika boyunca hazırlamış olduğunuz bu suyun içerisin de bekleyebilirsiniz. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız yarım limonun üzerine yağ damlatıp parmaklarınızı yarım limonun içerisine sokarak masaj yapar hareketlerle de uygulayabilirsiniz.

Doğal içerikli yağlar tırnaklarınıza nem kazandırdığından kırılma ve soyulma oranını en aza indirmektedir. Tırnak soyulmasının önüne geçmek için tırnaklarınızı tek bir yöne doğru törpüleyerek şekil vermelisiniz.

Tırnaklarınız çok ince ise piyasada bulunan bir çok farklı markaya ait tırnak sertleştiricileri kullanmanız gerekmektedir. Tırnak sertleştiriciler tırnaklarınızın soyulmasına engel olmasının yanı sıra ojenizin altında da bir korucuyu işlevi görmektedir. Her gece yatmadan önce elinize sürdüğünüz kremleri tırnaklarınıza da getirmeye özen gösterip bu alışkanlığı kazanmaya çalışın. Tırnaklar aşırı soğuk ve aşırı sıcakta hassaslaşmaktadır. Cildinize göstermiş olduğunuz bakım tırnaklarınız içinde aynıdır.

Diğer İlgili Yazılarımız;