Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

Topuk Çatlağı Nedir? Topuk Çatlağı Neden Oluşur? Topuk Çatlağı Nasıl Geçer? Topuk Çatlağı İçin Tedavisi Nelerdir? Topuk Çatlağı İçin Doğal Kürler?

Bütün gün bedenimizin tüm ağırlığını taşıyan ayaklarımıza el ve yüzümüze gösterdiğimiz önemi ve bakımı maalesef  göstermiyoruz. Bu nedenle ayaklarımızda çatlaklar oluşuyor. Oluşan bu çatlaklardan kurtulabilmek için çatlağının nasıl oluştuğunu ve nasıl geçeceği bilmek gerek. Ayaklarımızda oluşan bu topuk çatlağını mutfağınızdaki malzemelerle doğal olarak kurtulabilirsiniz. Hadi o zaman bakımlı ayaklar ve çatlamış topuklardan kurtulma vakti..

Topuk Çatlağı Nedir ve Topuk Çatlağı Nasıl Oluşur?

Çatlamış topuklar sağlıksız ve kötü görünüme yol açar. Kadın ve erkek farketmeden her kişide rastlanabilir. Derinin nemi kaybetmesi ile deri sertleşir bu sonucunda ayaklarımızda çatlaklar oluşur. Bu durum genellikle yaz aylarında açık ayakkabı giyilmesiyle, bazı rahatsızlıklar sebebiyle, uzun süre ayakta kalmak ve topuklu ayakkabı kullanmak, vücut yükünün sürekli taşıyan ayaklarımızda çatlak oluşumuna neden olur. Bu arada unutmamalıyız. Ağır işlerde çalışan kişiler ayaklarına daha fazla yük bindiği için topuklarda çatlak oluşur. Kalınlaşan deri ve sertleşme bazen ağrı ve sızıya neden olabilir. Bazen de çok şiddetli topuk çatlağı oluşmuş ise, kanamalara yol açar. Bu gibi durumlarda uzaman bir doktordan yardım alın. Kendiniz çare bulmaya çalışmayın.

Topuk Çatlağının Nedenleri

Aşırı kilo

Yaz aylarında açık ayakkabı kullanımı

Topuklu ayakkabı tercihi

Sert tabanlı ve kalitesiz ayakkabı seçimi

Bazı deri hastalıkları

Ter bezlerinin düzensiz çalışması

Çıplak ayakla dolaşmak

Menapoz döneminde oluşan kuru cilt

Diyabet, tiroit gibi metabolizma rahatsızları

Ayakların ıslat bırakılması

Demir ve vitamin eksikliği

Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk çatlağından kurtulmak için düzenli bakım yapmalıyız. Banyo esnasında yumuşayan topuklarınıza ponza taşı ile masaj yaparak ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz ve banyodan sonrada ayaklarınızı güzel bir şekilde nemlendirin. Bu topuk çatlağına iyi gelecektir.

E vitamini içerikli kremler olumlu sonuçlar almanıza sağlayacaktır

Yatmadan önce özellikle E vitamini içeren kremlerle nemlendirin ve çorap giyerek bu şekilde yatın. Çorap giymek kremin daha iyi emilmesini sağlar.

Topuk Çatlağı İçin Doğal Yöntemler ve Doğal Kürler

Topuk çatlağının doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Bunlarda bazıları;

Muz

İçeriğinde A, B6 ve C vitamini içeren muz topuk çatlağını için mükemmel bir doğal çözümdür. Muzun olgunlaşmış olması önemli olgunlaşmamış muz tahriş eder. Olgunlaşmış muzu püre haline getirin ve püreyi 20 dakika bekletin ve yıkayın sonuç muhteşem olacaktır.

Zeytinyağı

Yatmadan önce ayaklarınızı yıkayın ve kurulayın sonra zeytinyağı sürün. Sürdükten sonra çorap giyin bu şekilde yatın. Zeytinyağı cildini nemlendirir ve hücreleri yeniler. Düzenli tekrarlayın.

Karbonat

Ilık suya 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımda ayağınızı 15 dakika bekletin. Bekleme işleminden sonra ponza taşı ile ovun ölü hücrelerden kurtulursunuz hep de karbonat ayak kokusuna iyi gelir.Haftada 4 gün yapın

Topuk Çatlağı İçin Doğal Kürler

Aspirin, Karbonat ve Vazelinli Kür

5 adet aspirin

1 çay kaşığı karbonat

1 çay bardağı vazelin

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bu işlemi yatmadan önce uygulayın. 5 adet aspirini güzelce ezin,1 çay karbonatı ve vazelini ekleyin. Karışımı masaj yaparak uygulayın sonrada çorap giyip uyuyun. Sabah kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Bal ve Zeytinyağlı Kür

1 çay kaşığı bal

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Çok kolay ve yapılışı zahmetsiz olan bu kürü mutlaka deneyin. 1 çay kaşığı balı bir kaba koyun üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı masaj yaparak sürün ve 20 dakika bekletin. Haftada üç kez bu kürü uygulayabilirsiniz.

Pirinç Unu Kürü

3 Yemek kaşığı un

3 çay kaşığı bal

3 çay kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3 Yemek kaşığı un, 3 çay kaşığı bal ve 3 çay kaşığı elma sirkesi bir kapta güzelce karıştırın. Macun kıvamına gelen karışımı topuklarınıza sürün. Topuklarınızda derin çatlakları mevcutsa zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.Karışımı 15 dakika bekletin. Bu kür sayesinde ayaklarınız yumuşacık ve topuk çatlakları geçmiş olacak bu kürü düzenli sorununuz geçene kadar tekrarlayın.