Trabzon Hurması Faydaları ve Kurusu

Trabzon Hurması Faydaları Nelerdir? Trabzon Hurması Kurusu ve Nasıl Kurutulur? hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Turuncu renkte olan ve domatese benzeyen bir meyvedir. Asıl adı cennet hurmasıdır. Ülkemize Çin’ den gelmiştir. Nemli bölgeleri sevmesi nedeni ile Karadeniz iklimini sevmektedir. Bu nedenle tüm Karadeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişmektedir. Temmuz ayında çiçek açarak Ağustos ayının sonlarına doğru pazardaki yerlerini de almaya başlar. Bu meyve sağlığımıza bir çok fayda sağlamaktadır.

Trabzon Hurması Faydaları

trabzon hurması faydaları

Antioksidan İçermektedir

İçerdiği antioksidan sayesinde yaşlanma karşıtı olarak bilinir. Aynı zamanda gençlik iksiri olarak da anılmaktadır.

Trabzon Hurması Beta Karoten İçermektedir

İçerdiği kaygan yapısı sayesinde dilde hoş olmayan kayganlık hissi verse de göz sağlığına oldukça faydalı yapısı bulunmaktadır. Görme bozukluklarına etkilidir ve göze parlaklık katmaktadır.

Trabzon Hurması Lifli Bir Meyvedir

Bu özelliği mide ve bağırsak hareketlerinin etkili şekilde çalışmasına zemin hazırlamaktadır. Kabızlığın oluşmasını önlemektedir.

Vitamin ve Mineral Açısından Faydaları Bulunmaktadır

Kalsiyum, demir ve fosfor ile kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. İçerdiği A vitamini, B1, B2 ve B3 vitaminleri ile iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. C vitamini de gribal enfeksiyonlara karşı koruma göstermektedir.

Trabzon Hurması Demir Bakımından Zengindir.

Demir bakımından zengin olması kansızlığa iyi gelmektedir. Domatese benzemesi sebebi ile domatesin hakim olduğu kan yapıcı özelliği Trabzon hurmasında da bulunmaktadır.

Enerji Verir

Enerji tazelemede etkilidir. Bu nedenle yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik durumlarında tüketilmesi, kişilerin tekrar enerjik yapıya bürünmelerine neden olur.

Soğuk Algınlıklarından Korur

Bu özelliği ile sonbahar aylarında kişileri gribal enfeksiyonlardan koruma göstermektedir.

Cilde Parlaklık Katmaktadır

Cilt sağlığını korumaktadır. Cilde parlaklık katmanın yanı sıra, akne, sivilce gibi oluşumları yok ederek cildin yağlanmasını da önlemektedir.

Saçı Besler

Cildi beslediği gibi saçları da kökten uca beslemektedir. Saç sökülmelerinin önüne geçer, saç kırılmaları ve kopmalarını yok eder. Ayrıca saç uzamasına da etkilidir.

İştahsızlığa İyi Gelmektedir

Özellikle tatlı bir yapısı olması iştahsızlık yaratacağı ve yemekten keseceği yönünde düşündürmektedir. Fakat tam tersi Trabzon hurmasının iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle yemek yemeyen çocuklara yedirilmesi, onların daha düzenli yemek yemelerine de yardımcı olacaktır.

Trabzon Hurması Kurusu ve Nasıl Kurutulur?

Trabzon hurmasını yaş şekilde yani meyve iken yenilebildiği gibi kurutularak da yenilmektedir. Çoğu insan Trabzon hurmasının kurutulduğunu bilmemektedir. Domates kurusu gibi tıpkı aynı şekilde Trabzon hurmasını da kurutula bilmektedir.

İnce ince dilimlenerek bir kağıdı üzerinde güneşte bekletilerek kurutulabilir. Bu nemli bölgelerde etkili değildir. Meyvenin küflenmesine neden olur. Bu yöntem karasal iklimlerde kurutma yöntemidir. Denizsel iklimlerde de fırında kurutulmalıdır.

Kurutularak kavanozlarda saklanan Trabzon hurması sonbahar ve kış aylarında toz şeklinde yenildiğinde öksürüğe, ıhlamurun içine katılarak tüketildiğinde ise gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir.

trabzon hurması faydaları