Tripofobi (Delik Korkusu) Nedir? Neden Olur? Belirtileri

Tripofobi (Delik Korkusu) Nedir?  Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? bu konu hakkında istediklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Son yıllarda fazlaca görülen fobilerden biri olan tripofobi, kişinin toplu ya da ardarda sıralı deliklere bakmaktan korkması durumudur. Bazı tarafların fobi olarak kabul etmediği bu durum, bilim insanları tarafından evrimsel temele dayalı olan bir fobi olarak görülmektedir.

Tripofobi Neden Olur?

Kişinin bir çilek ya da yüzeyinde delikler bulunan bir sünger nedeniyle de yaşayabileceği tripofobi, nedeni henüz tam anlamıyla bulunamamış fobilerden biridir. Ancak bugüne kadar yapılan araştırmalara göre, delik korkusu oluşumunun mavi gözlü ahtapot ve yılan gibi tehlikeli ve zehirli hayvanların derisinde bulunan yuvarlak kümeler halindeki şekiller olduğu söylenmektedir.

Ancak günümüzde ortaya atılan teorilere göre, bu korkunun nedeni insanların yaşadığı bazı hastalıklarla ilişkilendirmesi durumudur. Tifüs, kızamık, su çiçeği vb. hastalıkların ciltte oluşturduğu daire şeklindeki leke kümeleri, kişinin delik korkusu yaşamasına neden olmaktadır. Ciltte oluşan bu belirtiler kötüye işaret ettiği için, kişilerde bu fobinin oluşumunun bu nedenlerle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Tripofobiyi Tetikleyen Etkenler Nelerdir?

Tripofobi bal petekleri, mercan, sünger, ciltte oluşan kabarcıklar, arı kovanı, suda oluşan damlacıklar, nar, çilek, sabun köpüğü ve mısır gibi birçok faktör nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

 Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Tetikleyen faktörlerle karşı karşıya kalındığında hem fiziksel hem de psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler çoğu insanda hafif seyretmektedir. Ancak bazı kişilerin günlük hayat düzenini etkileyecek dereceye gelebilmektedir. Tripofobi nedeniyle baş dönmesi, terleme, ciltte kaşıntı, ölüm korkusu, ürperme, tiksinme, bulantı, kalp çarpıntısı, titreme ve nefes darlığı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Tripofobi Tedavisi Nasıl Olur?

Birçok fobinin tedavisinde olduğu gibi tripofobi tedavisinde de süreç zorlayıcı olacaktır. Fobinin tedavisi için psikoterapi teknikleri, ilaç tedavisi ve hipnoz yöntemleri denenebilir. Fobileri olan kişilerin gerçekte var olmayana dair düşüncelerini değiştirmeyi amaçlayan bilişsel davranışçı terapi yöntemi de tripofobinin ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. Ayrıca maruz bırakma adı verilen bir diğer terapi yöntemi ile, kişi korkusu ile yavaş yavaş ya da duruma göre bir anda yüzleştirilerek tedavi denenmektedir. Bu yöntemin birçok hastada çok olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.

tripofobi-delik-korkusu

delik-fobisi delik-korkusu tripofobi-delik