TSH (Tiroid Stimülan Hormon) Yüksekliği Nedenleri Tedavisi

TSH Nedir? TSH Yüksekliği Nedir? Düşüklüğü Nedir? TSH Testi Neden Yapılır? Yüksekliği Nedenleri? Yüksekliğinin Tedavisi Nelerdir? bu konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka yazımızı inceleyin.

Tiroit uyarıcı hormon tiroit bezine diğer hormonları nasıl uyaracağını söyleme görevine sahiptir ve hipofiz bezi tarafından üretilir. TSH’nin ana amacı kandaki tiroit hormonu seviyesini belli oranda tutarak bu hormonun ihtiyaç kadar salgılanmasına yardım etmektir. Dolayısıyla TSH yüksek ya da düşük olduğunda vücut bundan olumsuz etkilenir.

TSH Nedir?

Tiroit bezinin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı TSH (Tiroid Stimülan Hormon) ile ortaya çıkar. Eğer kandaki tiroit hormonu seviyesi yüksekse bu durumda TSH salınımı yavaşlar ya da durur. TSH hormonu tiroit bezini uyardıktan sonra triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) isimli iki hormonun salgılanmasına yardımcı olur.

TSH Testi Neden Yapılır?

TSH (Tiroid Stimülan Hormon) testinin amacı kandaki hormon miktarını ölçmektir. Böylece tiroit bezinin ne kadar iyi çalıştığı ortaya çıkacaktır. Bu test sonucunda tiroit hormonunu yüksek çıkması hipertiroidizm, düşük çıkması ise hipotiroidizm olarak isimlendirilir. Bunlara ek olarak TSH testleri kadınlardaki doğurganlık problemlerini teşhis etmek ya da yeni doğmuş bebeklerde hipotiroit taraması yapmak için de kullanılır.

TSH Yüksekliği Nedenleri?

TSH yüksekliği test sonucu elde edilen bulguların normal değerler olan 0,4 ile 5 mil arasında olmadığı durumdur. Yüksekliğin nedeni T3 ve T4 hormonlarının yeterince çalışmaması olarak ifade edilir. Bu sebeple tiroit bezi normalden daha az çalışır. TSH yüksekliği olan kişilerde genellikle saç dökülmesi, yorgunluk, adet düzensizliği, göz altının şişmesi, cilt kuruması, konsantrasyonda güçlük, eklem ağrısı, nabız sayısının azalması gibi durumlar görülür.

TSH Yüksekliği Tedavisi

TSH yüksekliği tedavisi için hastanelerde endokrinoloji bölümleri hizmet verir. Bu hastalarda hipotiroidi tedavisi uygulanır ve değerler düşürülmeye çalışılır. Tedavi süreci mutlaka uzman kontrolünde ilerlemelidir. Hormon seviyesinin düşük tutulması adına doktor önerisiyle iyotlu tuz, çeşitli sebze ve meyvelerin tüketimi teşvik edilir.

TSH Düşüklüğü

Tiroit bezinin fazla çalışması olarak ifade edilen TSH düşüklüğü genellikle gebelik döneminde yapılan kontroller sonucunda ortaya çıkar. Tirot işlev bozukluğu olarak da ifade edilen bu durum zehirli guatr başlangıcı, fazla miktarda iyotlu tuz tüketimi, graves ya da haşimato hastalığı, tiroit bezinin iltihaplanması gibi nedenlerle görülür. Tedavi olarak ise TSH düşüklüğü için beslenme düzeni üzerinde değişiklikler yapılır.