Tuzlu Su Gargarasının Faydaları

Tuzlu Su ile Gargara Yapımı

Kış mevsiminin gelmesiyle artan boğaz ağrılarına büyük etki sağlayan tuzlu su gargara yöntemi,  tuz ile suyun iyice karışmasıyla oluşan etkili ve kolay yöntemlerden biridir. Maalesef  bu yöntemi bir çoğumuz es geçmekteyiz. Okuyacağınız bu bilgilerle aşağıdaki sorunlar başınıza geldiğinde ilk yapacağınız iş olacaktır.

Tuzlu su gargara yöntemi  etkili ve tuz ile suyun iyice karışmasıyla oluşan etki ve kolay yöntemlerden biridir.

Tuzlu Su Gargarasının Faydaları

Burun Tıkanıklığını Azaltır.

Genellikle kış aylarında yakalandığımız gribal enfeksiyonlarda oluşan burun tıkanıklığına sıcak su ve tuz ile yapılan gargara iyi gelmektedir. Bu yöntem burun akıntısı dışarı atılmasına yardımcı olmakta bu sayede iltihaplanma azalmakta, bakteri ve virüsler de dışarı çıkmaktadır. Ayrıca boğaz ağrılarını da azaltmaktadır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonun Azaltır.

Günde 3 kez sıcak su ve tuz ile yapılan bu yöntem araştırmalara göre üst solunum yolu enfeksiyonunu % 40  azaltığı belirlenmiştir.

Ph Dengesini Sağlar

Tuzlu su sağlıklı ph değeri korur.Doğal Ph değeri ağızdaki iyi bakterilerin artmasına, kötü bakterilerin azalmasına neden olur. 

Kuru Öksürük İyi Gelir

Tuzlu su gargarası ıslak balgam oluşmasını sağlar. Bu da öksürüğün durmasını sağlar. Bu yöntem sadece kuru öksürükte etki gösterir.

Ağzınızda Oluşan Kötü Kokusu Alır

Tuz ve sıcak su ile yapılacak gargara ağzınızda ve nefesinizde oluşan kötü kokuyu da alır. Bu neden yemeyi çok sevdiğiniz ama yersem kokarım dediğiniz yiyeceklerden sonra bu yöntemi deneyin. Örneğin: sucuklu yumurtalardan sonra sıcak su ve tuz ile ağzınızı gargara yapmayı ihmal etmeyin.

Ağızda Oluşan Yaralara İyi Gelmektedir.

 Bağışlık sistemi zayıflaması veya herhangi bir nedenden dolayı ağzımızın içinde çıkan yaralar bize acı vermekte olup yemek yerken ve bir şeyler içerken özellikle sıcak çay ve asitli içecekleri içerken canımız 2 kat daha fazla yanmaktadır. Tuzlu su ile yapılan gargara acıyı azaltmakta ve yaranın daha erken iyileşmesine etki sağlamaktadır.

Diş Eti Hastalıklarına İyi Gelmektedir.

Bakterilerin sebep olduğu diş eti hastalıklarına, tuzlu su ile yapılan gargara yöntemi iyi gelmekte olup diş etlerinde oluşan bakterilerin azalmasına sebep olur.

Diş Minesini Korur

Tuzlu suyun içerdiği florür, diş minesinin çürümemesine bu sayede de diş kaybını önüne geçmektedir.

Tuzlu suyun ağız yoluyla oluşan hastalıklar ve ağız bakım ve onarımına sayısız faydaları mevcuttur.

Alakalı Yazılar

Ağız ve Diş Bakımını İçin Neler Yapılmalı

tuzlu su gargara