Tuzun Farklı Kullanım Alanları

Tuzun Şaşırtıcı Kullanım Alanları

Tuzu sadece yemeklere lezzet katmak için kullandığımızı zannederiz. Tuzun 14 bin kullanım alanı olduğunu biliyor muydunuz. Bende tuzun 14 bin kullanım alanı olduğunu okuyunca çok şaşırmıştım. Yaşantımızda tuzun eksikliğini ve önemi aslında anlamıyoruz. Hiç bir canlı tuz olmadan hayatını devam ettiremez. Hayatınızda çok önemli yere sahip olan tuz dünyamızı şekillendirmek içinde, bir çok alanda kullanılan tuzun önemi çok büyüktür. Bilmediğiniz tuzun farklı kullanım alanlarını okuyunca şaşıracaksınız ve hayatınızı kolaylaştırmak için kullanacaksınız.

Tuzun Çok Farklı Kullanım Alanları

Endüstri için müthiş öneme sahip olan tuz, kimyasal endüstri ürünlerinde % 50′ nin oluşumunda ana bileşken olarak tuz kullanılır. Kağıt,cam, kauçuk ve tekstil gibi sanayisinde, su yumuşatma sisteminde ve en önemlisi de gıda alanında kullanılmasıdır.

Gıda Tuzu

İnsan bedeni tuz üretimi yapmadığında bu ihtiyacını besinlerden karşılar. Tuz gıda üretiminde ve gıdaların lezzetine lezzet katmak için önemli etkenlerden biridir. Tuzun gıdaya sağladığı koruyu ve aroma özelliği yanı sıra ekmek, peynir, salça, turşu, zeytin gibi besinlerin ana maddesidir. Avrupa’ da üretilen tuzun %7 si gıda sınıfı tuz oluşturmaktadır.

Kara Yollarında Oluşan Buzlanma

Dünyamızın birçok yerinde kara yollarında oluşan buzlanmayı tuzu kullanarak çözülür. -15 dereceye daha etkili olan tuz kullanımı, daha düşük derecelerde de kullanılır.

Kimyada Kullanımı

Tuz sodyum klorürdur. Dünyamızda en çok kullanılan kimyasal element klorür olup, en fazla tuzu kullanılan alan kimya sanayisidir. Kağıt,  cam, tekstil, atık ve su arıtma, ilaç yapımı ve benzeri sayısız kimya sanayisinde kullanılmaktadır.

Su Arıtma

Sert suya, en iyi örnek musluk sularıdır. Musluk suları çaydanlık ve su ısıtıcılarımız da kireç oluşuna neden olur. Bu gibi nedenlerden dolayı su yumuşatma yapılır. Su yumuşatmada bize tuz yardım eder.

Hayvan Yemi

Hayvanlarda tuz tüketimi, gelişmesine, bağışlık sistemine ve üremesine yardımcı olur. Hayvanların tükettiği yemlerde yeteri kadar tuz yoksa başka besinlerde temin etmesi gerekir.

Uçak Yakıtı

Tuzun hiç akla gelmeyen kullanım alanlarından biride uçak yakıtlarına eklenmesidir.Uçak yakıtı saflaştırılır, sonra içinde en küçük bir su molekülü kalmaması için tuz eklenir.