Uyumadan Önce Yatmadan Yapılması Gereken 5 Şey

Uyumadan önce yatağa yatmadan yapılması gerekenler nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir, temizlik bakımı, yemek yememek, kitap okumak, şükretmek dua etmek.

Yatmadan Yapılması Gerekenler

Uyku insanların birçoğunun çok sevdiği bir alışkanlıktır. Hatta öyle ki bazı insanlar uykusu geldiği an da yapması gereken bütün önemli işleri bir yana bırakabilir niteliktedir. Peki uyumadan önce neler yaparsanız sizin için faydalı olur düşündünüz mü?

1- Diş Fırçalamak

Öncelikli olarak herkes tarafından bilinen ama herkes tarafından uygulanmayan aktivite: diş fırçalamak. Yatmadan önce yapılması gereken bakımlar arasında başta olan bakım, diş fırçalamadır. Dişlerimiz tüm gün yediğimiz yiyecekler ile birleşen ve görünmese de zaman zaman onlardan artıklar barındıran parçalarımızdır. Bu yüzden onlara karşı son derece bakımlı davranmamız gerekmektedir. Bu yüzden de uyumadan önce muhakkak dişlerinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

2- Cildinizi Temizlemek

Bilinen büyük yanlışlardan biri ‘sadece makyaj yapanların cildinizi temizlemesi gerektiği’ yanlışıdır. Evet, makyajla uyumak oldukça kötü bir alışkanlıktır. Cildinizde bir kimyasal ile tüm geceyi geçireceğiniz düşüncesi sizi de rahatsız ediyor olsa gerek. Ancak cilt bakımı yapmak için illa makyajınız olması gerekmemektedir. Cildimiz tüm gün kirli hava ile temas etmektedir. Bu yüzden yatağa girmeden önce cildinizi güzelce temizlemeniz oldukça önemlidir.

3- Yemek Yememek (uyumadan önce)

Evet, yemek yememek. Birçok kimse, gerek yorgunluğun getirdiği uyku ile gerekse yemeğin getirdiği ağırlık ile yemek yer yemez uykuya dalmaktadır. Bu durum oldukça zararlıdır. Yemeğinizi yedikten belirli bir süre sonrasına kadar uyumamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bu durum sizde aşırı bir hal almışsa muhakkak doktorunuza danışmanızda fayda var.

yatmadan önce

4- Kitap Okumak (uyumadan önce)

Kitap okumak günün hangi saatinde yapılırsa yapılsın oldukça faydalı bir aktivitedir. Ayrıca uykusu zor gelen biriyseniz kitap okuyarak uykunuzun gelmesine de yardımcı olabilirsiniz. Her gün onlarca sayfa okumanız da gerekmemektedir. Bazı günleri belki yorgunluk ile bir sayfa ile geçiştirebilirsiniz. Yeter ki düzeninizi kaybetmeyin.

5- Şükretmek (dua etmek)

Son olarak ise; uyumadan önce kendinizi strese sokan düşüncelerden uzak durmanız gerekmektedir. Yatağınıza girdiğinizde sürekli olarak yaşadığınız olumsuz anları düşünmek ve gerilmek sizi son derece rahatsız edebilir. Bu yüzden genellikle güzel düşünceleri aklınızdan geçirmeli ve şükretmelisiniz.