Vanilya Faydaları ve Doğal Ev Parfümü Nasıl Yapılır?

Vanilyalı Doğal Parfüm Nasıl Yapılır? Vanilya Kokusunun Faydaları Nelerdir?  Vanilya Kokusu DEPRESYONA İyi Gelir Mi ? Vanilyalı Parfümü Saklama Koşulları Nelerdir?  Vanilyalı Parfümü Ne Kadar Süre Kullanmalıyız?

Tatlıların olmazsa olmazı Vanilya; çeşitli yemeklere, genelde de tatlılarda, doğal ve farklı bir lezzet ve harika bir koku katmak için mutfakta çok kullanılır. Bu değerli besin, muhteşem özellikleri sebebiyle alternatif tıpta da kullanılmaktadır. Bu gün, evimizde kendi elimizle yapabileceğimiz vanilyalı doğal parfüm yapmayı öğrenerek, vanilyanın tüm faydalarından yararlanmayı öğreneceğiz.

Vanilya Kokusunun Faydaları

 Vanilyanın mis gibi nefis kokusu, daha kokladığınız o andan başlayarak size süper bir enerji verir. Ayrıca kaygılı olduğunuz zaman kaygıyı hafiflettiği için o an ki ruh durumunuzu büyük ölçüde düzene sokar.

Vanilya kokusu DEPRESYONA iyi gelir mi?

Depresyon hastalığı olan insanlara, vanilyalı mis gibi parfüm kullanmaları tavsiye edilir. Vanilyalı parfümler yatıştırıcı etkiye sahip olduğundan rahatlamanızı ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.
Bunun yanında , strese neden olan uykusuzluğu gidererek de yardımcı olur. Bir önemli faydası da harika bir sivri sinek kaçırıcı olan vanilya, sivrisinekleri kendinizden uzaklaştırmanıza yardım etmiş olur. Bu bilgiyi de aklınızın bir köşesinde bulundurmanız da fayda var.

Vanilyalı Doğal Parfüm Nasıl Yapılır?

Malzemeleri

Cam bir kase ve kapak
İstenilen şekilde parfüm şişesi
Bıçak
Kahve filtresi
Yüzde 70’lik alkol
Dört beş tane vanilya
Yirmi damla tatlı badem yağı

Hazırlanışı

Bu mis gibi vanilyalı parfümün hazırlanışı çok kolaydır.


İlk yapmaya başlarken vanilya çubuklarını yarıya kadar içini açarak hazırlayın.


İçerisindeki taneleri çıkartıp cam bir kaseye koyun. Geri kalan vanilyaları da canınız tatlı çektiğinde tatlılarınız için kullanabilirsiniz.


Çok çok küçük minik olacak şekilde doğrayın.


Sonra da kasenin içine, vanilya çekirdeklerini tamamen örtecek kadar hazırladığımız alkolü ekleyelim.


Kapağını sıkıca kapatıp serin ve kuru bir yerde yaklaşık 6 hafta kadar bekletelim.


Bu süre içerisinde, haftada 1 kapağını açıp iyice karıştıralım.


Bunu yaptıktan sonra tekrar kapağını güzelce kapatın.


6 hafta tamamlandıktan sonra, kapağını açarak bir yada iki kahve filtresi kullanarak süzün.


Bu ellerimizle yaptığımız karışımı süzdükten sonra bir parfüm şişesine koyalım, içine tercih ettiğiniz yağdan ekleyebilirsiniz cocoba yağıda olabilir. Çünkü yağ, parfüm kokusunun tenimizde daha uzun süre kalmasını sağlayarak yaptığımız parfümün kalıcılığını arttırmış olur.

Vanilyalı parfümü saklama koşulları

Mis kokulu ellerimizle yaptığımız parfümü, nemsiz serin , kuru yerde muhafaza etmelisiniz. Bu vanilyalı doğal parfüm birkaç aya kadar dayanabilir fazla dayanmaz. Birkaç aydan sonra koku yavaş yavaş etkisini koku keskinliğini yitirmeye başlar.

Vanilyalı parfümü ne kadar süre kullanmalıyız?

Bu sebepten dolayı dört aydan daha kısa sürede kullanmaya çalışın. Evde kendiniz de yapabileceğiniz doğal vanilyalı mis gibi parfüm kolay yapılabilir. Siz de kendi parfümünüzü yapmayı deneyin!